Hlavní navigace

Zrušení životního pojištění

  • (neregistrovaný) 82.117.134.---

    27. 2. 2006 13:12

    Dobrý den,
    můžete mi prosím poradit, když podnikatel zrušil v r. 2005 soukromé životní pojištění, o které si v minulých letech snižoval základ daně, přičtu příslušné částky v roce 2005 jako příjem podle par. 10.
    Zahrnuje se tento příjem do minimálního základu daně nebo se považuje za "plusovou" nezdanitelnou část základu daně, a tudíž by se částka do min. z.d. nezahrnovala?
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 2. 2006 13:35

      Marie (neregistrovaný) 80.188.105.---

      Re: zrušení životního pojištění
      Dobrý den,
      minulý rok jsem měla podobný případ. Musíte sečíst všechny částky životního pojištění ,o které si snížil danový základ v minulých letech .
      Tuto částku potom zapíšete mínusem do daňového přiznání do kolonky životní pojištění.
      Nemusíte ji odečítat jenom v případě, že ta zrušená smlouva byla nahrazena jinou smlouvou u té samé pojišťovny. V tomto případě se to bere jakoby to pojištění pokračovalo dál.

    • 27. 2. 2006 13:46

      M.K. (neregistrovaný) 85.70.110.---

      Re: zrušení životního pojištění
      V minulých diskuzních příspěvcích se tady objevilo několikrát, že se životní pojištění dodaní dle par. 10 ost.příjmy a tím pádem se zahrnuje do min.základu daně. Touto odpovědí by to pak znamenalo, že ne? To by pak daň byla vyšší!! Zajímali by mne další názory.

    • 27. 2. 2006 13:51

      Jana F. (neregistrovaný) 83.208.89.---

      Re: zrušení životního pojištění
      ***************************
      Máte pravdu, předchozí odpověď správná není, zrušené ŽP je příjem podle §10 a zahrnuje se do MZD. J.F.
      **************************

    • 27. 2. 2006 13:50

      Jana K. (neregistrovaný) 62.177.112.---

      Re: zrušení životního pojištění
      To, co jste uvedla se týká pouze zaměstnance - musí si sám podat daňové přiznání v případě, že uplatněné ŽP bylo vyšší než 6000 Kč, ale do kolonky ostatní příjmy dle § 10.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).