Hlavní navigace

Prodloužení reklamace nad 30 dní

  • (neregistrovaný) 82.99.146.---

    1. 3. 2006 8:04

    Jako zákazník jsem si zakoupil PC zdroj, ten se mi po určité době pokazil a tady jsem ho reklamoval - no a teď se dívám na reklamační protokol který jsem při předání zdroje obdržel že :
    "Zákazník souhlasí s možností prodloužení lhůty pro vyřízení reklamace o 10 dní nad rámec třiceti dní."

    Nevím zdali jsem tento reklamační protokol podepisoval nebo mi byl jen předán a dotaz zní zdali si toto může prodejce dovolit?
    Bude se to lišit v případě že jsem to podepsal od případu kdy bych to pouze převzal bez podpisu?
    Kde se mám v případě uplynutí třiceti dní obrátit - pokud nebude reklamace vyřízena?
    Má prodejce povinnost mě informovat o tom že si mohu opraveny/vyreklamovaný výrobek vyzvednout? (nastane situace že po příchodu do prodejny mi dají třeba nový kus - ale doba třiceti dní už uplynula a ja jsem od nich neobdržel žádnou zprávu že je reklamace vyřízena).
    Mohu požadovat vrácení peněz - nebo mi mohou nabídnout stejný výrobek a ja musím přijmout?
    Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 1. 3. 2006 8:53

      graver (neregistrovaný) 193.85.226.---

      Re: Prodloužení reklamace nad 30 dní
      >Jako zákazník jsem si zakoupil PC zdroj, ten se mi po
      >určité době pokazil a tady jsem ho reklamoval - no a
      >teď se dívám na reklamační protokol který jsem při
      >předání zdroje obdržel že :
      > "Zákazník souhlasí s možností prodloužení lhůty pro
      >vyřízení reklamace o 10 dní nad rámec třiceti dní."
      >
      >Nevím zdali jsem tento reklamační protokol podepisoval
      >nebo mi byl jen předán a dotaz zní zdali si toto může
      >prodejce dovolit?
      Ano, může. §19/3 zák. na ochranu spotřebitele výslovně stanoví, že si můžete dohodnout i delší lhůtu pro vyřízení reklamace.
      >Bude se to lišit v případě že jsem to podepsal od
      >případu kdy bych to pouze převzal bez podpisu?
      Bude. Pokud jste s prodloužením reklamace nevyslovil průkazně souhlas (třeba tím podpisem), platí 30 dní.
      >Kde se mám v případě uplynutí třiceti dní obrátit -
      >pokud nebude reklamace vyřízena?
      To záleží na tom, jestli jste se na tom prodloužení dohodli nebo ne.
      >Má prodejce povinnost mě informovat o tom že si mohu
      >opraveny/vyreklamovaný výrobek vyzvednout? (nastane
      Ne.
      >situace že po příchodu do prodejny mi dají třeba nový kus
      >- ale doba třiceti dní už uplynula a ja jsem od nich
      >neobdržel žádnou zprávu že je reklamace vyřízena).
      Musíte si to hlídat sám.
      >Mohu požadovat vrácení peněz - nebo mi mohou nabídnout
      >stejný výrobek a ja musím přijmout?
      >Děkuji
      Pokud tedy bude platit jen těch 30 dní, můžete po jejich marném uplynutí odstoupit od smlouvy, tedy žádat vrácení peněz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).