Hlavní navigace

Přerušení živnosti

  • (neregistrovaný) 83.208.225.---

    6. 3. 2006 7:54

    Dobrý den, potřebovala bych poradit. Přítel byl v roce 2004 živnostník, 9.2.2005 živnost na rok přerušit. V roce 2005 neměl žádné příjmy a výdaje pouze zdravotní a sociální. Potom byl na úřadu práce a od 1.3.2005 zaměstnán. Teď by se asi mělo udělat daňové přiznání a přehledy na OSSZ a zdravotní. Ale může si od příjmů odečíst zálohy na sociální a zdravotní? Minimální daň se ho netýká, že?
    A jak to je teď když měl živnost přerušenou jenom do 9.2.2006, bude posuzován zase jako živnostník a bude muset zase za rok 2006 podávat přiznání, prostože že s podnikání nebude mít žádné příjmy?
    Prosím o radu, předem moc děkuju

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 6. 3. 2006 8:03

      Týna (neregistrovaný) 88.101.26.---

      Re: Přerušení živnosti
      V přiznání uvedete v příloze č.1 tj.§7 pouze výdaje (zaplacené ossz, zp), tím u něj vznikne ztráta, kterou si v dalších 5-ti letech(pokud bude podnikat) může odečít.Pokud by měl k 31.12.2004 neuhrazené závazky a pohledávky musel by je k datu přerušení zdanit (ř.105,ř.106 - přílohy č.1).Dále uvedete v Oddíle 2 příjmy ze zaměstnání. Minimální daň se ho netýká, protože v r.2005 činnost přerušil.
      V roce 2006 pokud dále neprodloužil přerušení na živ.úřadě, tak se automaticky živnost obnoví. V roce 2006 můžete podat na FÚ,OSSZ a ZP čestné prohlášení, že neměl žádné zdanitelné příjmy. Tento tiskopis je možné vyzvednout na FÚ.

    • 6. 3. 2006 9:01

      Ilona (neregistrovaný) 212.27.208.---

      Re: Přerušení živnosti - doplneni
      ****
      chci jen doplnit/opravit nazor na minimalni zaklad dane - ten by se pritele samozrejme tykal - MZD se netyka OSVC v 1. a 2. roce podnikani a v roce, kdy podnikani ukonci, NE prerusi..... MZD se ho netyka z toho duvodu, ze v r. 05 nemel zadne prijmy (to osvobozeni plati na prijmy do 15.000). Pokud opet zahaji, tak se ho MZD opet tyka, pokud nepodnika cely rok, tak jen pomerna cast za mesice podnikani.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).