Hlavní navigace

Daňové přiznání-výdaje%-přerušení.

  • (neregistrovaný)

    6. 3. 2006 9:45

    Dobrý den, prosím o radu.
    OSVČ uplatňuje výdaje % z příjmu. Od 1.2.2005 přerušila podnikání na dva roky. Do doby 31.3.2006 podnikání neobnoví.
    Z roku 2004 má dvě pohledávky. Jedna pohledávka byla uhrazena v lednu 2005 a druhá pohledávka až v únoru a březnu 2005. V lednu 2005 zaplatil soc. a zdrav. poj.(záloha na 12/2004). Dále zaplatil v únoru zdrav. poj. (záloha 1/2005) a v březnu soc.poj. (záloha 1/2005 a doplatek z vyúčtování za rok 2004). Dále v březnu obdržel přeplatek od VZP (vyúčtování roku 2004). Lze uplatnit v daňovém přiznání zaplacené pojistné z doby kdy již měl přerušené podnikání a pokud ano kde se výdaje uvedou v daňovém přiznání. Rovněž tak přeplatek od VZP. Děkuji za případné názory.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 3. 2006 11:07

      Ivana (neregistrovaný)

      Re: Daňové přiznání-výdaje%-přerušení.
      Postupujte dle §23, odst.8,b zákona 586/1992Sb. a upravte základ daně o částky, které byly popsány. Buď do deníku jako nepeněžní příjem popřípadě výdej, nebo do tabulky E.

    • 6. 3. 2006 16:52

      Jaroslav (neregistrovaný)

      Re: Daňové přiznání-výdaje%-přerušení.
      Úprava rozdílu mezi příjmy a výdaji - §23,odst.8,b) bod 3 - v případech kdy poplatník nevede účetnictví s vyjímkou uvedenou v bodě 2, ani nevede daňovou evidenci, o cenu nespotřebovaných zásob, o výši pohledávek, (s vyjímkou pohledávek uvedených v §24 odst.2písm.y) a zaplacených záloh.
      Jak se naloží s nezaplacenou pohledávkou k 31.1.2005 je mi jasno.
      Uvede se do tab.E - úpravy zvyšující rozdíl mezi příjmy a výdaji.
      Jak tam ale dostanu zaplacené zdr. a soc. poj., když v zákoně se mluví jen o zaplacených zálohách a ne o závazcích jako v případě daňové evidence?

    • 6. 3. 2006 18:19

      Ivana (neregistrovaný)

      Re: Daňové přiznání-výdaje%-přerušení.
      Už jsme to tady řešili 2x, zkuste se podívat na dotazy ohledně přerušení podnikání. V tom §23,8b se hovoří o závazcích s výjimkou přijatých a zaplacených záloh.Buď to zaplacené soc.a zdr.pojištění dejte do deníku, jako výdaj snižující základ daně nebo do tab.E. Je to prokazatelné, že to bylo v souvislosti s podnikáním, ikdyž po datu přerušení.

    • 6. 3. 2006 22:54

      Jaroslav (neregistrovaný)

      Re: Daňové přiznání-výdaje%-přerušení.
      Při uplatňování výdajů procentem z příjmů se v § 23, 8b3. o závazcích nemluví.
      Děkuji za odpovědi.

    • 7. 3. 2006 7:58

      N. (neregistrovaný)

      Re: Daňové přiznání-výdaje%-přerušení.
      Já osobně bych zaplacené pojistné zahrnul do tabulky E podle § 23 odst.3 písm. c) věta 2, neboť si myslím, že se jedná o "částky nezahrnuté do výdajů (nákladů), které lze podle tohoto zákona do výdajů (nákladů) zahrnout". Vrácený přeplatek na pojistném bych pak zahrnul do příjmů podle § 10.

    • 7. 3. 2006 10:06

      Ivana (neregistrovaný)

      Re: Daňové přiznání-výdaje%-přerušení.
      S tím přeplatkem s Váma souhlasím, že má být v §10 - §5,odst.6 zákona 586/92. Jen nevím, pokud po přerušení podnikání zaplacené pojistné uvedeme do tabulky E, případně do ř. 103 DPFO, jestli by se nemělo postupovat i v případě vráceného přeplatku a nedávat ho do §10, ale do §7-upravit ZD.
      Do toho §10 bych ho uvedla případě, že za r.2005 skončím s podnikáním a v r.2006 mi přijde přeplatek, tak to za r.2006 zdaním v §10. No je to jen můj návrh, jak bych postupovala já. Rozhodnutí je na Vás.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).