Hlavní navigace

Odložená daň

  • (neregistrovaný) 213.29.10.---

    7. 3. 2006 9:48

    Měla bych takovou prosbu o pomoc ohledně odložené dani.
    Naše firma účtuje o odložené dani. Loni (za rok 2004) vypočítala odloženou daň ve výši 26 %, protože daň z příjmu pro rok 2005 byla právě 26 %.
    Já teď musím účtovat za rok 2005 znovu tuto daň. Jelikož v roce 2006 činí daň 24 %, tak ji musím vypočítat s touto sazbou (pokud to dobře chápu).
    Při změně sazby je ale nutno přepočítat zůstatek účtu 481.
    Ale musím přepočítat tento zůstatek na účtu 481 nebo nemusím, když v roce 2005 byla daň 26 % ?
    Já si totiž myslím, že bych teda nemusela, pokud za rok 2004 byla daň v této výši (26 %) vypočítána.
    Vím, že to je dost složité, ale doufám, že jste mě pochopili.
    Za pomoc bych byla moc vděčná.
    Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 7. 3. 2006 10:00

      al (neregistrovaný) 62.209.196.---

      Re: Odložená daň
      Odložený daňový závazek je informace, kolik může platit společnost daň v dalších letech, např. z rozdílu účetní a daňových odpisů. V dalších letech je sazba 24% a budete snad platit touto sazbou , a ne 26%. Také musíte respektovat odst. 3.5 účetního standardu č. 3. Ve vyhlášce č. 500/2002 Sb. v § 59 odst. 2 se píše, že při výpočtu bude použita sazba daně platná v období, ve kterém bude daňový závazek uplatněn - a to určitě nebude v r. 2005, když počítáte dál odloženou daň.

    • 7. 3. 2006 10:12

      ka (neregistrovaný) 213.29.10.---

      Re: Odložená daň
      Upřímně řečeno, jsem z toho trochu zmatená. Ale chápu to teda dobře?
      Já mám na účtu 481 určitou částku - zůstatek. Ten musím přepočítat sazbou 24 %.
      A potom zjistím rozdíl mezi účetním a daňovým odpisem v roce 2005 a vypočítám odloženou daň 24 % a zaúčtuj 592/481.
      Je to tak dobře?

    • 7. 3. 2006 10:18

      al (neregistrovaný) 62.209.196.---

      Re: Odložená daň
      Myslím, že když si přečtete § 59 vyhlášky a standard č. 3, tak na to přijdete.
      Zůstatek 481 přepočtete sazbou 24% a zaúčtujete na 481/592 a přírůstek nebo úbytek odložené daně za r. 2005 taky vynásobíte 24% a zúčtujete podle toho, co Vám vyjde na 592 (MD nabo Dal) a 481. Na 481 musíte mít konečný zůstatek v sazbě, která je platná v příštím účetním období, tedy pro r. 2005 je to sazba platná pro r. 2006.

    • 7. 3. 2006 10:46

      Katka (neregistrovaný) 213.29.10.---

      Re: Odložená daň
      Moc Vám děkuji za Vaši trpělivost a pomoc. Moc mi to pomohlo.
      Opravdu děkuji.

    • 7. 3. 2006 10:56

      al (neregistrovaný) 62.209.196.---

      Re: Odložená daň
      >>>>>Měla bych takovou prosbu o pomoc ohledně odložené
      >>>>>dani.
      >>>>>>>>>

      >>>>Odložený daňový závazek je informace, kolik může
      >>>>platit společnost daň v dalších letech, např. z
      >>>>rozdílu
      >>>>účetní a daňových odpisů. V dalších letech je sazba
      >>>>24% a
      >>>>budete snad platit touto sazbou , a ne 26%. Také
      >>>>musíte respektovat odst. 3.5 účetního standardu č. 3.
      >>>>Ve
      >>>>vyhlášce č. 500/2002 Sb. v § 59 odst. 2 se píše, že
      >>>>při
      >>>>výpočtu bude použita sazba daně platná v období, ve
      >>>>kterém bude daňový závazek uplatněn - a to určitě
      >>>>nebude
      >>>>v r. 2005, když počítáte dál odloženou daň.
      >>>
      >>
      >>Myslím, že když si přečtete § 59 vyhlášky a standard
      >>č. 3, tak na to přijdete.
      >>Zůstatek 481 přepočtete sazbou 24% a zaúčtujete na
      >>481/592 a přírůstek nebo úbytek odložené daně za r.
      >>2005
      >>taky vynásobíte 24% a zúčtujete podle toho, co Vám
      >>vyjde na 592 (MD nabo Dal) a 481. Na 481 musíte mít
      >>konečný zůstatek v sazbě, která je platná v příštím
      >>účetním
      >>období, tedy pro r. 2005 je to sazba platná pro r.
      >>2006.
      >
      >Moc Vám děkuji za Vaši trpělivost a pomoc. Moc mi to
      >pomohlo.
      >Opravdu děkuji.

      Není zač, odloženou daň mám nastudovanou dobře, podléháme auditu, tak jsem se musela naučit, jak to dobře spočítat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).