Hlavní navigace

DPČ nebo HPP - co zvolit

 • (neregistrovaný) 213.246.76.---

  7. 3. 2006 14:00

  Přečetl jsem zase haldu příspěvků týkajících se DPČ. Stále se nemohu rozhodnout, v podstatě nemám zcela jasno jak zaměstnat paní - svobodná matka se 7 letým dítětem. Není hlášena na ÚP, nemá žádné jiné zaměstnání, není ČID ani PID. Pobírá nějaké příspěvky na bydlení a topení. Úvazek je asi 19 hod týdně a polovina min. mzdy. Mohu zvolit DPČ nebo HPP - je to jedno?
  a) zdravotní se musí platit z min. mzdy? (je to 1022 Kč?)
  b) jaké se odvádí soc.? také z min.mzdy? nebo stačí z výdělku?
  Prosím někoho o upřesnění. Díky

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 7. 3. 2006 17:20

   Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

   Re: DPČ nebo HPP - co zvolit
   Pokud zvolíte HPP, pak pro ni musíte mít práci na celý stanovený úvazek. Pokud nebudete mít, pak platit prostoje - prostě všechno, jako u pracovního poměru. Musíte se rozhodnout, zda na dobu určitou nebo na dobu neurčitou. Když na dobu určitou, tak zaměstnání skončí určeným dnem, pokud prac. poměr nebude prodloužen. Prodlužovat můžete po dobu 2 let. Pka buď konec nebo na dobu neurčitou. Když bude nadbytečná (nebude pro ni práce), musíte jí dát výpověď s 3měsíční výp. dobou a odstupné, stejně jako když uzavřete poměr na dobu neurčitou.(Ale nic nebrání tomu se domluvit jinak, ovšem zaměstnanci většinou nesouhlasí a požadují odstupné).
   Pokud zvolíte DOPČ, může být jak na dobu neurčitou tak určitou bez omezení délky doby určité, pak výpovědní doba je 15 dní, bez odstupného, pracuje prakticky dle potřeb firmy (maximálně ale v průměru 20 h týdně), neplatíte svátky ani dovolenou, pokud ji výslovně nesjednáte.
   a) tak, jak ji popisujete, ona není státním pojištěncem. Takže musí hradit měsíčně minimální zdravotní pojištění 1022 Kč. Takže z dosažené mzdy jí srazíte 4,5%, Vy za ni odvedete 9% a ještě JÍ srazíte 13,5% z rozdílu mezí dosaženou mzdou a minimální mzdou.
   b) soc. pojištění z dosažené mzdy

  • 8. 3. 2006 8:15

   Jarda (neregistrovaný) 213.246.76.---

   Re: DPČ nebo HPP - co zvolit
   Moc děkuji. Šlo hlavně o to, zda ji mohu zaměstnat na DPČ když nemá žádný jiný prac.poměr ani dohodu. A pak také o výši pojistného a zdravotního když nebude mít alespoň min. mzdu. Ještě jednou díky a přeji hezký den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).