Hlavní navigace

Pracovní cesty jednatele-info všem

 • (neregistrovaný) 85.70.173.---

  7. 3. 2006 15:25

  Pracovní cesty jednatele
  6.3.2006, Zdroj: Verlag Dashöfer
  Nároky zaměstnanců na cestovní náhrady při pracovních cestách plynou z pracovněprávních předpisů. Jednatel však nemá na výkon své funkce se společností vztah podle zákoníku práce, ale podle obchodního zákoníku. Přesto mu lze za určitých podmínek cestovní náhrady vyplácet.

  Výklad Ministerstva financí v pokynu D-190 stanoví, že za pracovní cesty ve smyslu § 24 odst. 2 písm. k) zákona o daních z příjmů se považují i cesty jednatelů vykonávané v souvislosti s výkonem funkce. Z tohoto ustanovení vyplývá, že i na jednatele se vztahují některá ustanovení zákona o cestovních náhradách. U jednatele je však vhodné nárok na cestovní náhrady sjednat ve smlouvě o výkonu funkce jednatele. Pokud budou dodržena všechna pravidla, mimo jiné půjde prokazatelně o pracovní cestu, na níž budou prokazatelně a účelně vynaloženy náklady, pak při výplatě cestovních náhrad v rámci limitů stanovených zákonem o cestovních náhradách půjde o daňově uznatelný náklad firmy a u jednatele nejde o zdanitelný příjem.

  Jedním z rozdílů oproti zaměstnancům je, že nárok na stravné vzniká u zaměstnanců po 5 hodinách trvání pracovní cesty, u jednatele až po 12 hodinách.

  V případě zahraničního jednatele je jeho cesta ze zahraničního bydliště do sídla firmy v ČR jeho soukromou cestou. Pokud bude ve smlouvě o výkonu funkce sjednáno, že budou jednateli propláceny náklady za jeho cesty k rodině, není v tomto bodě smlouva neplatná a nárok nelze zpochybnit. Z hlediska zákona o daních z příjmů však nejde o daňově uznatelný náklad firmy a u jednatele jde o nepeněžní příjem zdanitelný spolu s jinými příjmy z výkonu funkce. To samozřejmě platí i pro náhrady do limitů stanovených zákonem o cestovních náhradách – protože vůbec nejde o pracovní cestu, jednateli nevzniká žádný nárok na cestovní náhrady.

  Často se diskutuje, našel jsem zajímavý článek, třeba to někomu pomůže

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).