Hlavní navigace

plomba u KN

 • (neregistrovaný) 82.100.39.---

  12. 3. 2006 12:23

  dobrý den, řešíme problem, chceme koupit chatu a prodejce jí může prodat a ž v říjnu. Chceme tam však už v létě, a tak společně hledáme řešení. Prodávající navrhuje, ať mu dáme polovic celkové ceny poté, co nechá u KÚ nemovitost zamplombovat a zapsat předkupní právo na naše jméno. Co si o tom myslíte? je to férové? Díky

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 13. 3. 2006 9:05

   právník (neregistrovaný) 193.179.187.---

   Re: plomba u KN
   Vyznačení plomby v katastru znamená, že s nemovitostí "se něco děje". Plomba je vyznačená od 2. dne po podání návrhu na vklad (ve vašem případě kupní smlouvy) až do zapsání změny (vás jako vlastníka) do katastru. Při rozhodování o povolení vkladu práva (vlastnického na vás) katastr zkoumá mimo jiné, zda prodávající směl k datu podání návrhu na vklad s nemovitostí nakládat. Pokud tedy prodávající může chatu prodat (nakládat s ní) až v říjnu, nedoporučuji dávat na katastr návrh na vklad kupní smlouvy teď, kdy prodávající s chatou nemůže nakládat. Předkupní právo znamená, že pokud bude prodávající chtít chatu prodat, tak vám ji nabídne jako prvním. Předkupní právo se vkládá do katastru, ovšem opět jen jestli je prodávající oprávněn s chatou nakládat - a to on je až v říjnu. Doporučuji sepsat Smlouvu o smlouvě budoucí kupní a peníze složit např. u notáře či advokáta, který také zařídí převod chaty na vás a vyplacení kupní ceny prodávajícímu až budete její vlastníci. Užívání chaty vámi do října lze začlenit do této smlouvy také. Takže vidíte, že férové to od něj určitě není. Spolupracujte s právníkem!!!

  • 13. 3. 2006 9:23

   požitkářka (neregistrovaný) 212.158.128.---

   Re: plomba u KN
   Dobrý den, díky za vysvětlení, jen ještě doplním:prodejce s nemovitostí disponuje, nechce ji prodat dříve než v říjnu z hlediska daně /5let vlastníkem/. Mění to něco na stavu???Díky.

  • 13. 3. 2006 14:22

   Pavel (neregistrovaný) 80.79.25.---

   Re: plomba u KN
   To víte, že mění!!!!:-(( Když s vámi uzavře tu smlouvu o smlouvě budoucí tak se tím nijak nevyváže z povinnosti zaplatit daň z příjmu. To je i v zákoně.
   Myslím, že jediná možnost je skutečně počkat, až uplyne těch 5 let. Záleží jen na tom, jak si navzájem můžete věřit, že počkáte a on vám to pak prodá.

  • 14. 3. 2006 8:46

   právník (neregistrovaný) 62.40.76.---

   Re: plomba u KN
   >
   >>>>naše jméno. Co si o tom myslíte? je to férové? Dík

   >>Dobrý den, díky za vysvětlení, jen ještě
   >>doplním:prodejce s nemovitostí disponuje, nechce ji
   >>prodat dříve
   >>než v říjnu z hlediska daně /5let vlastníkem/. Mění
   >>to >>něco na stavu???Díky.
   >
   >To víte, že mění!!!!:-(( Když s vámi uzavře tu smlouvu
   >o smlouvě budoucí tak se tím nijak nevyváže z
   >povinnosti zaplatit daň z příjmu. To je i v zákoně.
   > Myslím, že jediná možnost je skutečně počkat, až
   >uplyne těch 5 let. Záleží jen na tom, jak si navzájem
   >můžete věřit, že počkáte a on vám to pak prodá.

   Vysvětlení vše zjednodušuje. Uzavřete spolu Smlouvu o smlouvě budoucí kupní (nedává se do katastru) a předkupní právo je tím pádem zbytečné. Část budoucí kupní ceny složte notáři/advokátovi s tím, že prodávající ji (spolu s doplatkem) dostane až chata bude vaše. Ve smlouvě (o sml.bud. kupní) ať je Vaše užívání chaty do té doby. SPOLUPRACUJTE S PRÁVNÍKEM ! ! Svépomoc není vždy vhodná.

  • 14. 3. 2006 10:28

   Pavel (neregistrovaný) 80.79.25.---

   Re: plomba u KN
   To ale není pravda, stačí si přečíst §4 zákona o dani z příjmu odst.1 písm b. Tam stojí jasně, že osvobození se nevztahuje na příjmy plynoucí z budoucího prodeje nemovitosti..... oni na nás pamatují, abychom je snadno nepodfoukli!!!!!
   Takže jedině z praktického hlediska--uzavřít tu smlouvu o budoucí smlouvě tajně (nevím jestli je v tom případě možné věřit, že ten notář to bude také tajit) Až doba uplyne, tak uzavřít normální kupní smlouvu a tu " o budoucí smlouvě" společně zlikvidovat....Když to klapne tak dobře, když se to provalí, nezbude než zaplatit daň :-))

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).