Hlavní navigace

leasing a přechod na paušální výdaje

  • (neregistrovaný) 62.240.162.---

    12. 3. 2006 22:46

    Dobrý den,
    prosím, chci se ujistit, že dělám správně vypořádání závazků a pohledávek při přechodu na paušál.
    Chci uplatnit paušál za 2005, v roce 2004 jsem neměla žádné nezaplacené pohledávky ani závazky, kromě posledních 3 měsíců leasingu (zaplaceno v 1-3/2005).
    Musím tedy podat dodatečné přiznání za 2004 a tam snížit základ daně o poměrnu část akontace a tyto 3 leasingové splátky. Tím pádem mi vznikne přeplatek na dani.
    Pokud je moje úvaha správná, musím toto dodatečné přiznání vůbec podávat, pokud bych nechtěla po státu zpět žádnou daň?
    Děkuji za pomoc

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 13. 3. 2006 10:21

      Zdena (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: leasing a přechod na paušální výdaje
      Dodatečné DP nepodávejte. Nedoplacený leasing by nebyl uznán jako závazek, snižující základ daně za rok 2005.

    • 13. 3. 2006 18:24

      LeaX (neregistrovaný) 85.71.13.---

      Re: leasing a přechod na paušální výdaje
      Za současného znění zákona si navíc spousta poplatníků neuvědomuje potenciální nebezpečí, které u paušálu plyne z § 24/4/c ZDP - zařazení hmotného majetku do svého obchodního majetku.

    • 13. 3. 2006 18:47

      Jana F. (neregistrovaný) 83.208.89.---

      Re: leasing a přechod na paušální výdaje
      >>Dodatečné DP nepodávejte. Nedoplacený leasing by
      >>nebyl
      >>uznán jako závazek, snižující základ daně za rok
      >>2005.
      ***************
      Prosím proč by nemohla být poměrná část leasingu, která měla být splacená v roce 2005, uznaná jako nesplacený závazek? J.F.
      ******************
      >Za současného znění zákona si navíc spousta poplatníků
      >neuvědomuje potenciální nebezpečí, které u paušálu
      >plyne z § 24/4/c ZDP - zařazení hmotného majetku do svého
      >obchodního majetku.
      *********************
      Já se omlouvám, ale moc to nechápu - jaké nebezpečí? Pokud jsem v nějakém z roce leasing měla ve skutečných výdajích, musím do majetku zařadit i při paušálu. Pokud ale budu mít stále po celou dobu leasingu paušál, leasing můžu brát jako soukromý a po skončení auto nezařazovat do majetku. J.F.
      ********************

    • 13. 3. 2006 19:01

      LeaX (neregistrovaný) 85.71.13.---

      Re: leasing a přechod na paušální výdaje
      >>>Dodatečné DP nepodávejte. Nedoplacený leasing by
      >>>nebyl
      >>>uznán jako závazek, snižující základ daně za rok
      >>>2005.
      >***************
      >Prosím proč by nemohla být poměrná část leasingu,
      >která měla být splacená v roce 2005, uznaná jako
      >nesplacený závazek? J.F.
      Když si řádně prostudujete §23/8/b/2, bude to zřejmé.

      >******************
      >>Za současného znění zákona si navíc spousta
      >>poplatníků
      >>neuvědomuje potenciální nebezpečí, které u paušálu
      >>plyne z § 24/4/c ZDP - zařazení hmotného majetku do
      >>svého
      >>obchodního majetku.
      >*********************
      >Já se omlouvám, ale moc to nechápu - jaké nebezpečí?
      >Pokud jsem v nějakém z roce leasing měla ve skutečných
      >výdajích, musím do majetku zařadit i při paušálu.
      >Pokud ale budu mít stále po celou dobu leasingu paušál,
      >leasing můžu brát jako soukromý a po skončení auto
      >nezařazovat do majetku. J.F.
      >********************
      Právě že musím majetek zařadit do obchodního majetku. A jaký obchodní majetek mám, když uplatňuji výdaje paušálem???
      Musím vést pouze záznamy o příjmech a evidenci pohledávek. Nic víc.
      Pokud si vyrobím kartu majetku, je to chvályhodné, avšak stále mi bude scházet ten obchodní majetek. Toto je pouze konstatování, v jakém stavu je v současné době ZDP a odkud by mohlo hrozit nebezpečí, kdyby se chtělo důsledně dbát na dodržení podmínek zákona.
      A pokud budu mít soukroumý leasing, tak nemám problém. Poznámka směřovala pouze k zadání dotazu (leasing byl uplatňován ve výdajích).

    • 13. 3. 2006 20:18

      Jana F. (neregistrovaný) 83.208.89.---

      Re: leasing a přechod na paušální výdaje
      ********************************
      Aha, já jsem to špatně napsala, poměrná část leasingu na rok 2004, samozřejmě :-) Protože bývá většinou splacená, tak nic. Omlouvám se, to jsem špatně zadala dotaz. J.F.
      ************************

    • 13. 3. 2006 18:49

      L. (neregistrovaný) 83.208.3.---

      Re: leasing a přechod na paušální výdaje
      A co by mne v případě uplatnění výdajů paušálem mohlo zabránit nezařadit HM do OM?
      Kartu majektu zvládnu vyplnit i v případě paušálu. Je někde psáno, že tak nemohu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).