Hlavní navigace

Přiznání - nájem

  • (neregistrovaný) 82.100.9.---

    13. 3. 2006 13:21

    Protože se nejedná o závislou činnost, nejsem si dost jistá a prosím o radu. Manželé vlastní dům, v katastru uvedeno každý 1/2 (ne SJM), jehož část pronajímají. Manželka je PID se ZTP/P. Manžel starobní důchodce(po celý loňský rok). Kromě toho vlastní manželka pole, které také pronajímá. Nájem z domu se může rozdělit každému napůl nebo ho přiznává pouze jeden z nich (když vlastní každý 1/2 a ne SJM)? V nájemní smlouvě jsou samozřejmě uvedeni oba vlastníci, takže příjem z nájmu je vlastně jejich společný, ale faktury elektřinu, plyn apod. (náklady), jsou pouze na manžela. U energetických závodů se obvykle nahlásí jedno jméno. Jde mi o to, jak nejvýhodněji rozepsat do přiznání nájmy (a zda vůbec ten nájem z domu jde rozdělit), aby z toho byla nulová, případně co nejmenší daň, s přihlédnutím k tomu, že ona má velké nezdanitelné položky a on je starobní důchodce, který by po případném rozdělení nájmu z domu na polovinu nemusel podávat přiznání vůbec, protože do 20000 ročně přiznání podávat nemusí.(jiné přijmy promě těchto nájmů ani jeden z nich nemá). Děkuji za radu.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 13. 3. 2006 13:28

      bdm (neregistrovaný) 62.209.201.---

      Re: Přiznání - nájem
      *** Co se týká příjmů z pronájmu majetku v podílovém spoluvlastnictví, pak záleží na dohodě spoluvlastníků, v jakém poměru příjmy a výdaje rozdělí. Pokud žádná dohoda není, zdaňují podle výše svých spoluvlastnických podílů §11 ZDP. Nedá se říct, jak to vyjde nejlépe - chce to teď počítat a počítat ***

    • 13. 3. 2006 14:30

      Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

      Re: Přiznání - nájem
      Jasně, to si spočítám. Mně šlo o zjištění, zda mohu příjmy z nájmu domu rozdělit na polovinu a půl dát na manželku a půl na manžela. Jak s těmi náklady (elektřina, vodné...), když inkaso je vystaveno pouze na manžela? Nevadí to a mohu od každé poloviny příjmu za nájem odečíst také polovinu těchto nákladů? Anebo celý tento nájem z domu hodit na manželku, plus k tomu její nájem za pole. Opět - nevadí, že inkaso- EON, plyn apod. (náklady) je vystaveno na jméno manžela?
      Pokud bych totiž kvůli inkasu na jeho jméno musela hodit celý příjem z nájmu domu na něho, pak by z toho musel zaplatit daň, protože jako strabní důchodce nemá žádnou nezdanitelnou položku. Kdybych to ale mohla celé hodit na manželku, pak ona má kvůli PID ZTP/P vysoký nezdanitelný odpočet a vychází daň nulová. Pokud bych nájem z domu mohla rozdělit na polovinu a půl dát na manžela půl na manželku, pak jemu by hrubý příjem z nájmu domu vyšl do 20000 - a tím pádem by nemusel podávat přiznání, protože jako SD jiné příjmy nemá. No a jí hodit půj nájmu z domu a celý nájem za její pole, to je celkem nad 20000, ale kvůli vysokým nezd.pol. by daň byla nulová. Uvažuju správně?

    • 13. 3. 2006 14:34

      bdm (neregistrovaný) 62.209.201.---

      Re: Přiznání - nájem
      *** Zálohy na základní služby, které sami neposkytují a zúčtovávají se, do příjmů/výdajů nepatří - takže tohle vyřešeno máte. Ostatní příjmy a výdaje můžete rozdělit podle toho jak to bude vyhovovat a v souladu se zákonem (s tím uvedeným §) ***

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).