Hlavní navigace

Nemocenská -prosím informaci

• (neregistrovaný) 84.242.95.---

14. 3. 2006 19:11

Chtěla bych vědět,jak je to s nemocenskou v době,kdy jste sice vedeni na ÚP,ale už nepobíráte podporu.Je nárok na dávky v případě,že omarodíte?A pokud se za stejných podmínek stane,že žena otěhotní,jak se to řeší?
    Děkuji předem.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

• 15. 3. 2006 8:30

Ilona (neregistrovaný) 212.27.208.---

Re: Nemocenská -prosím informaci
      co jsem se dovedela tady na tomto foru, tak nemocenskou berete pouze po dobu ochranne lhuty 42 dni po ukonceni zamestnani; pak, i kdyz jste na UP, marodite zadarmo (jestli dostavate podporu nebo ne by na to nemelo mit vliv);
      S tehotenstvim nevim....

• 15. 3. 2006 16:30

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

To jste špatně pochopila. Ochranná lhůta trvá 42 dnů, to neznamená ,že bere nemocenskou jen 42 dnů, ale musí mít vznik nemoci do 42 dnů od ukončení pojist.poměru. Nemocná bude tak dlouho, dokud ji neuzná lékař , nejdéle do vyčerpání její podpůrčí doby v nemoci. Paní uvádí,že již nebere podporu, to vypadá, že je to již delší dobu než je ochr. lhůta. U těhotných je ochr.lhůta od skončení poj.pom. 6 měsíců.V tomto termínu by měla nastoupit na PPM. Jinak, kdo má nárok na nem.dávky a pobírá je, podpora se zastavuje.

• 16. 3. 2006 8:05

Ilona (neregistrovaný) 212.27.208.---

Pani JirinoH, dekuji i za tazatelku za komplexni vysvetleni... jen na svou obranu - ja to tak myslela (narok na nemocenskou do 42 dnu od ukonceni prac. pomeru), lec jak koukam, nepresne napsala :-))))

• 16. 3. 2006 11:39

Diana (neregistrovaný) 84.242.95.---

>>>>Chtěla bych vědět,jak je to s nemocenskou v době,kdy
      >>>>jste sice vedeni na ÚP,ale už nepobíráte podporu.Je
      >>>>nárok na dávky v případě,že omarodíte?A pokud se za
      >>>>stejných podmínek stane,že žena otěhotní,jak se to
      >>>>řeší?
      >>>>Děkuji předem.
      >>>****
      >>>co jsem se dovedela tady na tomto foru, tak
      >>>nemocenskou berete pouze po dobu ochranne lhuty 42
      >>>dni
      >>>po
      >>>ukonceni zamestnani; pak, i kdyz jste na UP, marodite
      >>>zadarmo (jestli dostavate podporu nebo ne by na to
      >>>nemelo
      >>>mit vliv);
      >>>S tehotenstvim nevim....
      >>
      >>To jste špatně pochopila. Ochranná lhůta trvá 42 dnů,
      >>to neznamená ,že bere nemocenskou jen 42 dnů, ale
      >>musí mít vznik nemoci do 42 dnů od ukončení
      >>pojist.poměru. Nemocná bude tak dlouho, dokud ji
      >>neuzná lékař ,
      >>nejdéle do vyčerpání její podpůrčí doby v nemoci.
      >>Paní
      >>uvádí,že již nebere podporu, to vypadá, že je to již
      >>delší dobu než je ochr. lhůta. U těhotných je
      >>ochr.lhůta
      >>od skončení poj.pom. 6 měsíců.V tomto termínu by měla
      >>nastoupit na PPM.Můžete mi,prosím,znovu vysvětlit,jak je to u těhotných.Nerozumím těm zkratkám.Opět se mi jedná o dobu na ÚP,kdy je žena těhotná a už nemá podporu a nemůže jít pracovat!Promiňte mi mou nechápavost.
      Jinak, kdo má nárok na nem.dávky a
      >>pobírá je, podpora se zastavuje.
      Ano,jsem bez podpory.Právě řeším,co dále a vzhledem k mým zdr.problémům uvažuji o nemocence.ALE! Nevím právě,jestli mám nárok na nemocenské dávky.Jsem sice na ÚP,takže zatím za mne platí pojištění stát a tak bych snad mohla mít šanci něco dostat.Stručně řečeno,potřebuji tedy vědět,že nechám-li si napsat neschopenku,můžu ji poslat na OSSZ a oni mi pošlou dávky.To mi není stále jasné.Jo a jakého mám uvést zaměstnavatele? ÚP?
      Děkuji moc předem komukoliv!!!

>****
      >Pani JirinoH, dekuji i za tazatelku za komplexni
      >vysvetleni... jen na svou obranu - ja to tak myslela (narok
      >na nemocenskou do 42 dnu od ukonceni prac. pomeru),
      >lec jak koukam, nepresne napsala :-))))

• 16. 3. 2006 13:40

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

Zkusím to vysvětlit znova(stručně:).Na zaplacení nemocenské byste měla nárok , pokud by nemoc začala do 42 dnů od skončení
      posledního vašeho zaměstnání. Jestli je to již více než 42 dnů a nebo posl.zaměstnání trvalo kratší dobu(,pak ochr.lhůta ve které můžete onemocnět je dlouhá tak jak trvalo toto posl.zaměstnání),už nemůžete za nemoc pobírat dávky, ale jste jen na ÚP omluvena. Nem.dávky by Vám platil poslední zaměstnavatel
      (malá org.prostřednictvím OSSZ)
      U žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, je ochranná lhůta delší a to šest měsíců. To je doba,do kdy může těhotná uplatnit PPM ´= peněžitá pomoc v mateřství(nemocenská dávka).
      u býv. zaměstnavatele. Není-li na nemoc.nárok, pak pobírá od narození dítěte rovnou rodičovský příspěvek, o který si musí požádat na státní soc.podpoře.Ještě se vracím k Vaší domněnce, že jste-li pojištěna státem(evid. na ÚP) ,že s tím souvisí nárok na nemocenskou. Není to tak, stát za Vás nyní platí zdravotní pojištění, na nemocenskou byste musela mít příjem,ze kterého se odvádí sociální pojištění.

• 16. 3. 2006 16:19

Diana (neregistrovaný) 84.242.95.---

Děkuji moc.I když mě to příliš nepotěšilo.Ale takové jsou u nás zákony.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).