Hlavní navigace

Obchodník s osobními automobily a DPH

  • (neregistrovaný)

    16. 3. 2006 0:03

    Podnikám s osobními automobily a tento měsíc překročím hranici 1 mil. Kč to znamená přihlášení se k DPH. Protože kupuji od neplátců a výstup jsou také neplátci, jakou hodnotu budu odvádět. Dle zákona o DPH v §90 je pro mě výjimka. Dále se k tomu vztahuje §62 a §75. Z toho co jsem pochopil platím DPH pouze ze zisku. A nebo dle §62 jsem osvobozený úplně.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 3. 2006 0:30

      v. (neregistrovaný)

      Re: Obchodník s osobními automobily a DP
      Pokud se zaregistrujete jako plátce daně podle zvláštního režimu, odvádíte z rozdílu.
      Pokud ne, jste plátce daně, na vstupu neuplatníte, na výstupu neodvedete a počítáte koeficient pro krácení nároku za ostatní přijate zdan.plnění. (telefon,nájem,energie atd)

    • 16. 3. 2006 13:03

      Ing.M.Zadak (neregistrovaný)

      Re: Obchodník s osobními automobily a DP
      Jako plátce se zaregistrovat budu muset. Mě by se hodilo na vstupu i výstupu nic neplatit. Žádný odvod DPH z rozdílu. Potom nějaký koeficient pro krácení mě už by byl ukradený. Nemám téměř žádné ostatní přijaté zdan. plnění.
      Musim na FÚ nahlásit, kterou variantu preferuji?
      A skutečně můžu z výstupu neodvádět DPH. A dělat s koeficientem pro krácení.....

    • 16. 3. 2006 13:44

      v. (neregistrovaný)

      Re: Obchodník s osobními automobily a DP
      Když se zaregistrujete jako plátce DPH, stáváte se jím v "bežném režimu" oznamujete pouze režim "zvláštní".
      Z Vašeho přiznání poznají, že máte pouze plnění osvobozena a o jaká se jedná. Máme tam v současné době spoustu okének! :-)
      Toto osvobození spočívá právě z toho, že když si neuplatníte DPH na vstupu(samozřejmě k tomu musí být "důvod"-vy nakupujete u neplátce-neplatíte DPH na výstupu.
      Jinak by jste prodělal i kaťata :-)

    • 16. 3. 2006 14:26

      ing.M.Zadák (neregistrovaný)

      Re: Obchodník s osobními automobily a DP
      Takže nakoupím za 70.000Kč, prodám za 80.000Kč (koupím i prodám neplátci, (změnilo by se to kdyby jeden z nich byl plátce?))
      Nemusim tedy odvádět ze zisku 10.000Kč, 1.900Kč DPH pokud zvolim tu variantu tim krácením? Kde najdu ty informace o tom krácením.
      Ještě se zeptám kdo mi odpovídá? Daňový poradce? Máte nějakou kancelář, kde je možné za nějakou úplatu sjednat schůzku a probrat další případné dotazy?

      >>Jako plátce se zaregistrovat budu muset. Mě by se
      >>hodilo na vstupu i výstupu nic neplatit. Žádný odvod
      >>DPH z
      >>rozdílu. Potom nějaký koeficient pro krácení mě už by
      >>byl ukradený. Nemám téměř žádné ostatní přijaté zdan.
      >>plnění.
      >>Musim na FÚ nahlásit, kterou variantu preferuji?
      >>A skutečně můžu z výstupu neodvádět DPH. A dělat s
      >>koeficientem pro krácení.....
      >>
      >Když se zaregistrujete jako plátce DPH, stáváte se jím
      >v "bežném režimu" oznamujete pouze režim "zvláštní".
      >Z Vašeho přiznání poznají, že máte pouze plnění
      >osvobozena a o jaká se jedná. Máme tam v současné době
      >spoustu okének! :-)
      >Toto osvobození spočívá právě z toho, že když si
      >neuplatníte DPH na vstupu(samozřejmě k tomu musí být
      >"důvod"-vy nakupujete u neplátce-neplatíte DPH na výstupu.
      >Jinak by jste prodělal i kaťata :-)

    • 16. 3. 2006 18:46

      ing. M. Zadák (neregistrovaný)

      Re: Obchodník s osobními automobily a DP
      Takže nakoupím za 70.000Kč, prodám za 80.000Kč (koupím i prodám neplátci, (změnilo by se to kdyby jeden z nich byl plátce?))
      Nemusim tedy odvádět ze zisku 10.000Kč, 1.900Kč DPH pokud zvolim tu variantu s tim krácením? Kde najdu informace o tom krácení.



      >>>Jako plátce se zaregistrovat budu muset. Mě by se
      >>>hodilo na vstupu i výstupu nic neplatit. Žádný odvod
      >>>DPH z
      >>>rozdílu. Potom nějaký koeficient pro krácení mě už by
      >>>byl ukradený. Nemám téměř žádné ostatní přijaté zdan.
      >>>plnění.
      >>>Musim na FÚ nahlásit, kterou variantu preferuji?
      >>>A skutečně můžu z výstupu neodvádět DPH. A dělat s
      >>>koeficientem pro krácení.....
      >>>
      >>Když se zaregistrujete jako plátce DPH, stáváte se
      >>jím
      >>v "bežném režimu" oznamujete pouze režim "zvláštní".
      >>Z Vašeho přiznání poznají, že máte pouze plnění
      >>osvobozena a o jaká se jedná. Máme tam v současné
      >>době
      >>spoustu okének! :-)
      >>Toto osvobození spočívá právě z toho, že když si
      >>neuplatníte DPH na vstupu(samozřejmě k tomu musí být
      >>"důvod"-vy nakupujete u neplátce-neplatíte DPH na
      >>výstupu.
      >>Jinak by jste prodělal i kaťata :-)

    • 16. 3. 2006 19:02

      V. (neregistrovaný)

      Re: Obchodník s osobními automobily a DP
      Změnilo. Pokud nakoupíte u plátce.Pak si DPH můžete uplatnit a z prodeje DPH musíte odvést.
      zákon o DPH §62 "plátce nemohl uplatnit nárok"
      (no a nemohl,když koupil od neplátce,že? :-)

      zajímat Vás bude i §75 odst.2

      Jsem pouhopouhý účetní poradce :-)

    • 16. 3. 2006 19:50

      ing. M. Zadák (neregistrovaný)

      Re: Obchodník s osobními automobily a DP
      Takže nebudu muset, pokud nebudu chtít odvádět DPH ani z rozdílu u ojetých aut? Dle §90 odst.4., protože jestli tomu rozumim, tak se nepřihlásím k zvláštímu režimu. A u "normálního" režimu je, že pokud není vstup s DPH, tak výstup se neplatí?
      Jenom v případě koupě od plátce DPH.

    • 16. 3. 2006 20:23

      V. (neregistrovaný)

      Re: Obchodník s osobními automobily a DP
      Ne když nebudete chtít,když nebudete moci uplatnit-nebudete mít nárok na odpočet,tak budou plnění osvobozená.
      V případě,že budete plátce "standartní" a nakupovat u neplátce!
      *

      V případě, že budete plátce podle zvl.režimu a budete nakupovat u plátce,budete odvádět z rozdílu.

    • 16. 3. 2006 20:57

      ing. M. Zadák (neregistrovaný)

      Re: Obchodník s osobními automobily a DP
      Tohle se mi nějak nezdá. Právě proto je zvláštní režim, abych mohl nakupovat od neplátců a nepřišel o ty kalhoty (ale jen použité zboží, k dalšímu prodeji, bez úprav §90). To znamená koupím od neplátce za 70.000 prodám (plátci/neplátci) za 83.000. Nárok na odpočet DPH na vstupu je nula (to je jasný), ale výstup 83.000x0,19=15.770, prodělek necelých 3.000Kč. A to ve standartním musím odvézt. Tam nejsem osvobozen od plnění. Nebo jsem ten § nenašel.
      Proto je zřízen zvláštní režim abych mohl zaplatit jen z rozdílu to zn. 13.000x0,19=2.470Kč. A byl v zisku 10.500Kč.
      ??????
      >
      >Ne když nebudete chtít,když nebudete moci
      >uplatnit-nebudete mít nárok na odpočet,tak budou plnění
      >osvobozená.
      >V případě,že budete plátce "standartní" a nakupovat u
      >neplátce!
      >*
      >
      >V případě, že budete plátce podle zvl.režimu a budete
      >nakupovat u plátce,budete odvádět z rozdílu.
      >

    • 16. 3. 2006 23:06

      V. (neregistrovaný)

      Re: Obchodník s osobními automobily a DP
      >Tohle se mi nějak nezdá. Právě proto je zvláštní
      >režim, abych mohl nakupovat od neplátců a nepřišel o ty
      >kalhoty (ale jen použité zboží, k dalšímu prodeji, bez
      >úprav §90). To znamená koupím od neplátce za 70.000
      >prodám (plátci/neplátci) za 83.000. Nárok na odpočet DPH
      >na vstupu je nula (to je jasný), ale výstup
      >83.000x0,19=15.770, prodělek necelých 3.000Kč.
      A to ve
      >standartním musím odvézt. Tam nejsem osvobozen od plnění. Nebo
      >jsem ten § nenašel.

      §62 !!!

    • 16. 3. 2006 23:43

      ing. M. Zadák (neregistrovaný)

      Re: Obchodník s osobními automobily a DP
      §62 odst.2 je nový. To se podle mě týká jen obyčejných lidí a né obchodníků. Dále odkazuje na §75 odst.2 kde je: Zákaz odpočtu se nevztahuje na nákup osobních automobilů plátcem za účelem jejich dalšího prodeje

    • 17. 3. 2006 15:35

      LeaX (neregistrovaný)

      Re: Obchodník s osobními automobily a DP
      Rozdíl je především v tom, jestli bylo co k uplatnění a nesměl (§62 - to se však týká jen použití pro potřebu firmy - zařazení do majetku) a jestli nebylo co k uplatnění (od neplátce).
      Pokud nakupuji za účelem dalšího prodeje, od plátce mám nárok na odpočet, na výstupu musím odvést, od neplátce nemám co uplatnit a muselo by se odvést - proto § 90 (jen z přirážky)
      § 90 je k tomu,

    • 16. 3. 2006 22:29

      Elén (neregistrovaný)

      Re: Obchodník s osobními automobily a DP
      Když si zde zadáte heslo zvláštní režim, tak Vám toho vyjede docela dost. Co znám obchodníky s ojetými auty-plátce DPH, tak všichni používají zvláštní režim, tato diskuze je první, co by připouštěla jinou možnost, ale moc se mi to nezdá.

    • 17. 3. 2006 0:35

      V. (neregistrovaný)

      Re: Obchodník s osobními automobily a DP
      §62
      2) Plněním osvobozeným od daně je dodání osobního automobilu, při jehož pořízení neměl plátce nárok na odpočet daně, a dodání zboží, při jehož pořízení neměl plátce nárok na odpočet daně podle § 75 odst. 3.
      ***Když jej pořídíte od neplátce, nárok nemáte.


      § 75 Přijatá plnění, u nichž nemá plátce nárok na odpočet daně
      (1) Nárok na uplatnění odpočtu daně nemá plátce u přijatých zdanitelných plnění, která použije k uskutečnění plnění osvobozených od daně bez nároku na odpočet daně uvedených v § 51 !!!
      a to včetně uskutečnění plnění osvobozených od daně bez nároku na odpočet daně v rámci své ekonomické činnosti s místem plnění mimo tuzemsko, pokud tento zákon nestanoví jinak [§ 72 odst. 2 písm. d)].
      (2) Plátce nemá dále nárok na odpočet daně při pořízení osobního automobilu, a to i při pořizování formou finančního pronájmu a při technickém zhodnocení osobního automobilu podle zvláštního právního předpisu.52)
      Zákaz odpočtu se nevztahuje na nákup osobních automobilů plátcem za účelem jejich dalšího prodeje a finančního pronájmu.
      ***Ovšem od neplátců si DPH neodečtete v žádném případě!
      Zákaz odpočtu se nevztahuje rovněž na pořízení osobních automobilů určených na vývoz plátcem. Plátce však nemá nárok na odpočet daně, pokud osobní automobil pořízený za účelem dalšího prodeje, a to i v případě jeho pořízení formou finančního pronájmu, použije pro účel, u kterého nemá nárok na odpočet daně.
      Krásnou,dbrou noc!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).