Hlavní navigace

Sleva na poplatníka rozpor s FU

  • (neregistrovaný)

    16. 3. 2006 8:29

    Teď jsem hodně zmatená. Jsem OSVČ a chtěla bych zaměstnat na dohodu o provedení práce maminku na rodičovské dovolené. Nemá nikde podepsáno prohlášení, tedy ho podeppíše u mě. Bylo by to na částku 3000,- A nyní vzniká problém. Když jsem se osobně ptala na FU, jak je to se slevou na poplatníka, že tady je daň 450,-Kč a co těch 150,-? Bylo mi řečeno, že to mám zaměstnanci vyplatit(dám ji tedy 3150,-Kč) a těch 150,- si mám nárokovat od FU, klidně i měsíčně. Ale když jsem tu mzdu zadala do jakéhokoliv mzdového programu, vyšlo, že mám vyplatit 3000,-. tak teď nevím. Můžete mi někdo poradit?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 3. 2006 9:12

      JM (neregistrovaný)

      Re: Sleva na poplatníka rozpor s FU
      POdle §35d odst. 4 zákona 586/1992 o daních z příjmů je zaměstnavatel povinen vyplatit daňový bonus pouze za předpokladu, že výše příjmu dosahuje v kalendářním měsíci aspoň polovinu min. mzdy, což ve vašem případě není. Proto vám program správně spočítá, že zaměstnanec má pouze nárok na slevu na daň a daňový bonus nevyplácíte ani nebudete nárokovat u FÚ.

    • 16. 3. 2006 10:48

      Věrča (neregistrovaný)

      Re: Sleva na poplatníka rozpor s FU
      U slevy na poplatníka se žádný bonus nevyplácí. Od daňové povinnosti se odečte sleva 600,-Kč na poplatníka. Pokud je daň nižší, uplatní se sleva do výše vypočtené daňové povinnosti.
      O daňovém bonusu hovoříme pouze v souvislosti s daňovým zvýhodněním na vyživované dítě a tam platí
      §35d odst. 4 zákona 586/1992 o daních z příjmů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).