Re: Vypocet stravneho pri tuzemske ceste
Nebo jeste to uvedu na jinem prikladu: Ridic kaminonu vyjel 1.1.2006 v 04:00 (v noci) a vratil se 2.1.2006 v 01:00 (v noci). Byl na ceste vic ne 18 hodin, tedy rozpeti sazby dnes 138-165, ale byl na ceste v prubehu 2! kalendarnich dnu, tedy ma narok na 330 Kč! (i kdyz pracovni cesta trvala 21 hodin) ???
Re: Vypocet stravneho pri tuzemske ceste
To si řekne myslím většina lidí a spočítá to tak většina programů. On byl na služební cestě ve dvou kalendářních dnech, má tedy nárok na dvě stravné ale pracovní cesta byla jen jedna a ta trvala víc než 18 hodin. Posuzovat to jako druhou cestu od 0:00 do 04:00 právě myslím nejde...
Re: Vypocet stravneho pri tuzemske ceste
Ano, každý posuzuje kalendářní den zvlášť a našel jsem to i v komentáři k zákonu. Ale komentáře někdy nejsou správné ...
Potrebuji to do výpočtu software... tedy přesně.
1. Co je pracovní cesta definuje zákon v §2 jako dobu od nástupu do návratu. Tady není nic o kalendářním dni.
2. Stravné je definováno v § 5, kde je uvedeno, že zaměstnanci náleží za každý kalendářní den pracovní cesty. Byla li cesta v průběhu více dní, pak za každý den.
3. Výše stravného je také v §5, kde je uvedeno, že se musí zjistit délka pracovní cesty - tedy od nástupu po návrat a na základě délky se stanoví sazba.
Tedy stanovím délku, tím zjistím sazbu a vynásobím počtem kalendářních dní. Proč podle Vás to tak nejde udělat ???
Díky za názory, než použiju "osvědčený" postup výpočtu, chci prověřit ještě tuto možnost...
Re: Vypocet stravneho pri tuzemske ceste
******
to je zajimavy vyklad zakona - je fakt, ze ted jsem ho prostudovala podrobne a lze nahrady vykladat i tak, jak pisete vy (my samozrejme pocitame zvlast kazdy den, takze ve vasem pripade byste nemel narok na nic...) .... nicmene pokud komentar k zakonu vysvetluje zakon urcitym zpusobem, tak bych se ho nejspis drzela a neuvazovala tak, ze by se mohl mylit...
Re: Vypocet stravneho pri tuzemske ceste
A to přesně do toho okamžiku, až po změně metodiky například úřadu práce dostanete pokutu, že poškozujete zaměstnance. Ale rozumím tomu, jako přístupu pečlivé účetní, když si vyžádáte stanovisko Vašeho daňového poradce nebo advokáta a budete se tímto stanoviskem řídit. :-)))
Re: Vypocet stravneho pri tuzemske ceste
No, pokud to bude jenom toto... :-)
Ne vazne, souhlasim s tim, ze pri aplikaci zakona je vhodne se ridit publikovanymi nazory kolegu. Ja jsem hledal (hledam) nekoho, kdo ma treba stanovisko MF. Nezvratne at tak ci tak.
Protoze kdo si precte ty dva odstavce v zakone, musi zapochybovat o tom, co vzdy povazoval za banalni vypocet.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
19. 3. 2006 20:09
Dobry den, trochu jsem se zamotal do vypoctu banalniho stravneho. Pracovni cesta zahajena 1.1.2006 v 23:00 a ukoncena 2.1.2006 v 04:00. Nahrada je 64 Kc nebo dvojnasobek, tedy 128 Kc.? nebo nula? Takhle je to v zakone:
Za každý kalendářní den pracovní cesty přísluší zaměstnanci stravné, které činí
a) 53 Kč až 64 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
b) 81 Kč až 97 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejvýše však 18 hodin,
c) 127 Kč až 152 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
Podle me, pracovní cesta trvala 5 až 12 hodin, tedy nárok na 64 Kc a ve dvou kalendarnich dnech, tedy 128 Kc?