Re: vedl.prac.poměr u stejného zaměsnava
---
Má dva mzdové listy. Mzdy se počítají samostatně až na zálohu na daň, tam se provádí tzv.společné zdanění. ZP určuje odlišnosti od PP v § 70 - § 71. Rozdíl mezi VPP a DPČ je, že u DPČ nezaručuje taková práva pro zaměstnance jako VPP. DPČ může být sjednána max v průměru na 1/2 stanovené týdenní prac.doby § 237 ZP - 239b. Pro zaměstnance je výhodnější VPP, pro zaměstnavatele DPČ. U DPČ platí odchylky v nem.pojištění viz od § 68 vyhl.165/1979 Sb. Záleží i na sjednání u VPP. Jedná-li se o pravidelnou či nepravidelnou výpomoc viz od § 19 vyhl. 165/1979 Sb. Rozdíl je i ve mzdě. U VPP se jedná o mzdu a musíte dodržet min.mzdové tarify a u DPČ jde o odměnu, na kterou se nevztahuje zákon o mzdě. Také se vedou 2 ELDP.
Re: vedl.prac.poměr u stejného zaměsnava
--
§ 38h odst. 1 ZDP
Základem pro výpočet zálohy je ÚHRN PŘÍJMU ze závislé činnosti....za kal.měsíc ....snížený o......
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
20. 3. 2006 8:58
Dobrý den,
prosím o radu, chceme se zaměstnancem na hl.prac.poměr uzavřít buď vedlejšák nebo dohodu na další činnost. Jak se to pak projevuje v jeho mzdě, vypočítávají se dvě mzdy? Prosím, kde mám možnost se o tom něco podrobně dočíst.
Moc děkuji