Hlavní navigace

Provozovna

 • (neregistrovaný) 90.180.5.---

  29. 9. 2014 8:46

  Dobrý den,
  začínám podnikat jako OSVČ a měl bych pár dotazů, hlavně tedy kolem provozovny.

  1) Začal jsem podnikat ke dni 28. 7., provozovnu jsem nahlášenou měl až od 1. 9. (liší se od místa podnikání). Ale prostory, které od září sloužily jako provozovna, jsem měl v nájmu již od 1. 8. a provozovnu jsem připravoval a vybavoval a chtěl bych se zeptat, zda si můžu tedy do nákladů dát nájem za srpen?

  2) Jelikož jsem v srpnu neměl provozovnu, neměl jsem činnost kde vykonávat. Hlavní náplní mé činnosti je fotografování akcí, programování, grafické práce a podobně, k čemuž jak jsem se dozvěděl, provozovnu nepotřebuji (když tak mě prosím opravte), tak tady by problém snad nebyl. Bokem také ale v malé míře prodávám drobné zboží (maloobchod, velkoobchod) a v srpnu jsem měl asi 4 nákupy a 4 prodeje zboží, ke kterým jsem vydal fakturu. Ale problém je, že jsem neměl tu provozovnu, mohl jsem tedy tyto nákupy prodeje uskutečnit, když jsem měl nahlášeno jen místo podnikání?

  3) Od předchozího bodu se odvíjí ještě jedna věc a to, zda jsem mohl uskutečnit nákup zboží, když jsem neměl žádný sklad (provozovnu)?

  4) Nakupil jsem zboží přes e-shop na své IČ a asi za týden jsem na stejném e-shopu nakoupil zboží, ale pro své osobní účely. E-shop mi však k tomuto osobnímu nákupu automaticky předvyplnil IČ a já s IČ objednávku odeslal. Znamená to tedy, že když jsem provedl nákup na IČ, musím nakoupené zboží dát do nákupu firmy a stává se tak automaticky jejím majetkem nebo můžu to normálně využívat pro své účely a do firmy do vůbec nedávat, ani do nákladů, ani do majetku, i když jsem uvedl své IČ?

  5) A poslední otázka. Když budu mít teď nahlášenou druhou provozovnu na mé bydliště = místo podnikání, můžu mít v tomto místě drobný sklad zboží, když se jedná o bytové prostory?

  Určitě by se našly i jiné otázky, ve kterých si nejsem jistý v kramflecích. Dva týdny už hledám informace všude možně, na něco jsem naštěstí již odpovědi našel, ale nespím z toho a tak už se raději zeptám, ať nedělám nějaké blbosti.

  Mnohokrát Vám děkuji za všechny odpovědi.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 9. 2014 9:13

   Rop

   1. můžeš

   2. k maloobchodu a velkoobchodu taky nepotřebuješ provozovnu - provozovna je místo, kde se pravidelně stýkáš se zákazníky - pokud máš eshop, tak předpokládám, že ses s žádným zákazníkem face to face neviděl. Čili i bez provozovny se dá normálně podnikat (já taky nemám provozovnu)

   3. viz předchozí

   4. nemusíš. záleží na tobě jaký doklad dáš do podnikání

   5. pokud to nebude sklad pohonných hmot :-) Ani bych tam provozovnu nenahlašoval ... stejně si nic do nákladů z bytu (energie atd) nedáš.

  • 29. 9. 2014 9:41

   Jan S. (neregistrovaný) 90.180.5.---

   Uf, tak to se mi ulevilo. :3

   Mockrát děkuji za odpověď, je to přesně to, co jsem chtěl vědět. :-)

   Ještě mě napadla jedna otázka, už tak trochu mimo. Když bych vykonával nějaké služby nebo v tomto případě spíše prodej vlastních výrobků, dejme tomu tisk fotografií, které zákazníkům nafotím. Můžu tu službu, za kterou si nechám zaplatit, provádět na zařízení, které nemám v majetku firmy (domácí tiskárna)? Materiál bych v majetku a nákladech firmy měl.

  • 30. 9. 2014 7:36

   Jan S. (neregistrovaný) 158.194.192.---

   Jo takhle, moc děkuji za rady, hned se mi bude spát klidněji. :-)

   Já jsem jen myslel, že kdyby nedej bože přišla kontrola a budu mít například příjem za Digitalizaci VHS na DVD, ale v majetku nebudu mít ani VHS přehrávač ani VHS grabber (věc na propojení s počítačem), tak se budou ohrazovat na to, že jsem to neměl na čem tu činnost vykonat. Ale obě dvě věci mám v osobním vlastnictví, měl jsem je koupené již dříve, takže mi přijde blbost to kupovat znova a z osobního majetku do podnikání se mi to vkládat nechce, jelikož jak jste řekl, pak už bych to nemohl používat pro své osobní účely.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).