Hlavní navigace

Daň z příjmu

 • (neregistrovaný) 94.113.81.---

  3. 10. 2014 17:12

  Dobrý den. Teoretická situace - člověk nemůže najít zaměstnání a živí ho rodina. Je registrován na ÚP. Má jednu orazítkovanou smlouvu na DPP s institucí, kopii odevzdal na ÚP, každý měsíc předkládá orazítkovaný doklad o malém příjmu (kolem 1000,- Kč), ze kterého je už stržena 15% daň. Po tři letní měsíce je příjem nulový. Vedle toho soukromě doučuje pár známých, není na to žádná smlouva a žádné razítko. Příjem nepravidelně kolem 1000,- za měsíc. Je třeba tento příjem zdanit? Jakým způsobem, když nemá smysl zakládat si živnostenský list ? Existuje hranice minimálního příjmu, ať už někdy pravidelného a někdy nepravidelného, bez živnostenského listu, ze kterého se nemusí platit 15% daň z příjmu? Na druhou stranu - mělo by nějaký smysl všechny tyto malé peníze odevzdat nějakou formou státu ( např. dobrovolné sociální pojištění), aby se člověk do budoucna nevyřazoval ze systému ? Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 10. 2014 17:59

   Rop

   Pokud to doučování vykazuje soustavnost, pak na to musí být živnost vždy.

   Danění a živnost jsou dva naprosto rozdílné úkony. Daně neplatíte do 160 000 Kč zisku ... ovšem to neznamená, že nemusíte mít živnost.

   Ve vašem případě by to ale znamenalo odhlásit se z ÚP a platit minimální ZP a SP ... což dělá přes 3 000 Kč měsíčně ...

   Takže ... radši říkat, že je to jen pro známé a je to jen nahodilá činnost ... živnost mít nemusíte ... a příjmy do 30 000 Kč za rok jsou osvobozeny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).