Hlavní navigace

Kurzová rozdíly v DE?

  • (neregistrovaný)

    27. 3. 2006 20:04

    Prosím ovlivní kurzové rozdíly v DE nějak základ daně, nebo jsou daňově neúčinné?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 3. 2006 21:05

      Jirka (neregistrovaný)

      Re: Kurzová rozdíly v DE?
      Kurzové rozdíly v DE nejsou daňově účinné, pokud nepoužijete jednotný kurz za rok 2005, jestli se nemýlím. Nejsou daňově účinné v případě, že používáte denní nebo pevný kurz. Pro přesnost je možné přepočítat stav devizového účtu k 31.12.05 kurz z 31.12. Stejně tak všechno, co inventarizujete (pohledávky, závazky, pokladnu), ale bez efektu na daň. Takto jsem to pochopil letos já a tak jsem to udělal. Ono je to každý rok jinak...

    • 27. 3. 2006 21:12

      Petra (neregistrovaný)

      Re: Kurzová rozdíly v DE?
      No právě, přesně tak, stále pročítám různé dotazy a odpovědi a všude každý říká něco jiného. Ale tato varianta mi přijde jako nejvíc pravděpodobná. Tak tedy pokud jsem používala aktuální kurz, musím přepočítat pokladnu i závazky atd. a pak to do DP dám do toho § 23 myslím, snižující nebo zvyšující základ daně, mám pravdu?

      Ještě se chci poprosit o radu, máme půjčku v EUR a dala jsem to jako příjem do valutové poklady a tedy pak k 31.12. přepočetla aktuálním kurzem a vznikl rozdí, musím i tu půjčku tedy závazek taky přepočítat a ty kurzové rozdíly sečíst?
      Díky moc moc

    • 27. 3. 2006 22:58

      Zdena (neregistrovaný)

      Re: Kurzová rozdíly v DE?
      Pokud budete přepočítávat, pak zjištěné kurs. rozdíly nejsou daňově účinné - neměla byste je tedy uvádět v DP jako položky snižující či zvyšující základ daně.

    • 28. 3. 2006 14:25

      Jirka (neregistrovaný)

      Re: Kurzová rozdíly v DE?
      Ano kurzové rozdíly daňově neúčinné. Pouze uvedete v DP přepočítaný úvěr (popř. všechny závazky nebo pohledávky) kurzem k 31.12., což ale stejně uděláte, když to tam vložíte 31.12.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).