Hlavní navigace

Vlozeni penez do firmy

 • (neregistrovaný) 83.208.6.---

  18. 10. 2014 18:05

  Dobry den, mam dotaz ohledne zalozeni firmy[/font]
  Zakladana firma bude mit zakladni kapital 20tis. Kc, dva spolecnici
  Chtel bych se zeptat jake je nejlepsi reseni, pro vlozeni penez do firmy? [/font]
  Zatim vim jenom o pujcce od FO, nebo navyseni zakl. kapitalu coz je zdlouhave

  Kdyz budu poskytovat pujcku frime jako FO, staci jenom sepsat smlouvu a vlozit penize na ucet firmy?[/font]Dekuji za pomoc

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 10. 2014 3:59

   Petr Šinagl - AAC&S (neregistrovaný) 62.201.23.---

   Pro dočasné vložení peněz společníky do s.r.o. je opravdu nejlepší zvolit formu zápůjčky (nový občanský zákoník nás v terminologii vrací do mocnářství) - peníze zůstávají vaše, pokud nepožadujete více než "úrok obvyklý" (může být dohodnut i nulový), není to pro s.r.o. ani pro Vás předmětem dodanění (to by nastalo jen kdybyste si chtěli skrz nadsazené úročení vyvádět peníze z firmy ven).

   Další možnosti jsou zvýšení základního kapitálu, což ale znamená že peníze přestanou být Vaše a stanou se majetkem firmy plus že za každý notářský zápis budete platit víc (neb sazba notáře podle částky základního kapitálu) a celý proces vkladu je drahý a pomalý (valná hromada s notářským zápisem, soudní poplatek za zápis změny v obchodním rejstříku).

   "Něco mezi" je pak "příplatek nad rámec vkladů", který je relativně operativní při vkládání peněz do firmy, nevytváří ve firemním účetnictví dluh, ale zpětné vzetí si peněz z firmy je složitější než při zápujčce (ale pořád nesrovnatelně jednodušší než ze zvýšeného základního kapitálu).

   Pro konkrétní případ je potřeba vyhodnotit, na jak dlouho předpokládáte peníze do firmy dát, zda oba stejným podílem podle vkladů či nerovnoměrně, jaký je poměr této částky k vlastnímu čistému jmění firmy (důležité, pokud se firma bude úvěrovat u banky) a taktéž jak stabilní jsou vztahy mezi společníky (neb když se pohádají, tak to efektivně zablokuje šanci dostat z firmy zpátky cokoli kromě zápůjčky - a že se i dobří kamarádi, ba příbuzní po čase společného podnikání dostanou "na nože" je bohužel jev spíše běžný než vyjimečný).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).