Hlavní navigace

Založení s.r.o. jednou osobou

 • (neregistrovaný) 2a01:8c00:ff9b:----:----:----:----:----

  29. 10. 2014 11:52

  Dobrý den,
  chtěl bych vyrábět a prodávat specializované webové stránky a k tomuto účelu založit s.r.o.
  Jde mi o to, že bych chtěl s.r.o. založit sám, jako jediný společník, zároveň být jednatelem a ze začátku jediným člověkem, který bude ve firmě pracovat. Je toto vůbec možné popřípadě ocením rady jak přesně postupovat.
  Jelikož budu zakládat s.r.o. sám - společník a jednatel v jedné osobě být musím. Ale nevím jak to mohu udělat dál:
  - Mohu vykonávat veškerou práci (výrobu webů, obchod, marketing) jako jednatel a pobírat jen odměnu za výkon funkce jednatele a nemít v podstatě žádné zaměstnance?
  - Nebo se mohu ve vlastní s.r.o. nechat zaměstnat a veškerou práci vykonávat jako zaměstnanec? (jakou funkci ale zvolit, když budu zatím sám na vše - výkonný ředitel?)  Může ale na pracovní smlouvě být podpis zaměstnance a zaměstnavatele stejný?
  Jelikož se v této problematice moc neorientuji, ocením každou radu

  Moc děkuji za rady

  Tonda

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 11. 2014 20:23

   Petr Šinagl - AAC&S (neregistrovaný) 62.201.23.---

   Založit s.r.o. jako jediný společník samozřejmě můžete. Obraťte se na libovolného notáře, protože s.r.o. se zakládají sepsáním notářského zápisu a notáři už mají své "noty" v připravené a soudy prověřené podobě (jacíkoli "zprostředkovatelé" či prodejci s.r.o. jen tahají peníze z věci neznalých naivů).
   Žádné zaměstnance mít nemusíte, veškerou práci můžete vykonávat sám jako společník i jako jednatel. Je to naprosto běžné.
   Naopak jako jednatel nemůžete sám sebe zaměstnat jako zaměstnance (ani na pracovní smlouvu ani na dohody - na což už nejeden jednatel dojel, když se snažil vyzrát na odvody pojistných dohodou o provedení práce sám se sebou), protože to vylučuje zákonník práce - tedy za jakoukoli práci pro společnost můžete pobírat odměnu buď jako jednatel podle smlouvy o výkonu funkce (pozor, nutno dodržet písemnou formu s úředním ověřením podpisu, jinak je neplatná a tudíž výkon funkce bezplatný) nebo jako společník vykonávající práci pro společnost - v obou případech se pobíraná odměna daní jako mzda (§6 ZDP) a musí z ní být odváděno zdravotní a sociální pojistné jako ze mzdy (tedy srážka z výplaty i odvod firmou). Ovšem v praxi se takové hlouposti (zdanit peníze plnou sazbou včetně odvodů pojistných, takže z nich zbyde čistého polovina) určitě nedopustíte - vydělané peníze z firmy budete vybírat jako společník formou dividend.
   Pro úplnost připomenu, že pokud budete jediný společník a zároveň jediný jednatel, tak každá smlouva mezi s.r.o. a Vámi jako osobou musí mít ze zákona písemnou formu s úředně ověřenými podpisy (tedy žádné antidatování smluv), jinak je neplatná.

  • 11. 2. 2015 18:03

   Petra (neregistrovaný) 178.17.4.---

   Dobry den,
   mohu navazt na odpoved dotazem, zda je povinnost, aby jednatel mel nejakou odmenu? Tedy zalozi firmu s.r.o., snazi se, aby firma vydelavala, ale teprve se rozjizdi a tedy nechce zatezovat dalsimi mzdovymi naklady. Cestovni nahrady se mu vyplaceji z vykonu funkce. Jinak si zatim nic nevyplaci. Tak jestli nevadi, ze nepobira vubec nic? Dekuji za odpoved.

  • 12. 2. 2015 12:24

   Lada (neregistrovaný) 90.179.215.---

   Jednatel nemusí mít sjednanou žádnou odměnu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).