Hlavní navigace

Sleva na studenta

 • (neregistrovaný) 77.78.117.---

  1. 11. 2014 18:49

  Dobrý večer, manžel je zaměstnanec. Syn 24 let studuje VŠ. Účetní podniku chce 2x do roka donést potvrzení, že syn studuje. Nyní v červnu dodělal Bc., potvrzení, o dalším studiu donesl koncem září, slevu jsme nedostali za 6, 7, 8, 9. Účetní tvrdí, že to dostaneme dodatečně, v březnu při vyúčtování. Neumíme si to spočítat, protože dostáváme zpět za penzijní a životní pojištění, a zdá se nám, že jsme to nedostali zpět nikdy, ale nemůžeme nijak dokázat. Lze nějak dohledat a kde? a kolikrát ročně musíme potvrzení předkládat? Toto trvá každoročně již od studií na SŠ. Moc děkuji za radu

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 11. 2014 9:42

   Rop

   Potvrzení o studiu se předkládá od dokončení povinné školní docházky vždy k okamžiku podpisu prohlášení k dani a v září (neboť to potvrzení v lednu je maximálně do srpna).

   Při ukončení bakalářského studia a přechodem na magisterské je velká nejistota v zákoně. Potvrzení o studiu je do dne vykonání státní závěrečné zkoušky a pak od 1. 9.

   Ovšem ke dni SZZ nikdo neví zda student skutečně bude pokračovat ve studiu.

   Pokud by nepokračoval, tak je studentem jen:
   a) do konce června pokud má nějakou výdělečnou činnost (zaměstnání, podnikání)
   b) do konce července pokud výdělečnou činnost nemá

   Pokud pokračuje, tak je studentem bez přerušení (i kdyby byl zapsán 1. 10.)

   Daň vám skutečně vrátí, a je možné požádat o potvrzení o zdanitelných příjmech (požádat koncem března následujícího roku).

   Každopádně dle mého názoru účetní udělal chybu a to minimálně v tom, že neuznal slevu za měsíc červen. Za měsíc červenec mohl požádat o čestné prohlášení vašeho syna, že není výdělečně činným dle § 10 zákona o státní sociální podpoře. A pokud měl potvrzení o studiu na začátku září, tak měl uznat slevu i za srpen a září.
   Svou přehnanou opatrností a především neznalostí zákona o státní sociální podpoře vás letos připravil o skoro 4 500 Kč, které dostanete až příští rok v březnu.

   V předchozích letech měl potvrzení vždy do konce srpna a od začátku září, takže s tím nebyl problém.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).