Hlavní navigace

Předčasné doplacení leasingu

  • (neregistrovaný) 213.195.214.---

    3. 11. 2014 19:20

    Dobrý den, prosím o radu. OSVČ (neplátce DPH) si v r. 2009 pořídil auto na leasing, splátky leasingu byly rozloženy na 7 let. Ještě zbývá platit r. 2015. Teď se rozhodl splatit předčasně celý leasing. Splnila podmínku min. doby splácení 54 měs a stejně tak se dá předpokládat, že automobil je u pronajímatele již plně odpesán, tudíž si i letošní splátky může daňově uplatnit a cenu automobilu (doplatek) přesahující 40 tis. bude odepisovat?
    Moc Vám děkuji.[/color]

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 11. 2014 14:02

      jirka (neregistrovaný) 83.208.82.---

      Pokud Váš OSVČ vede účetnictví, platí to, co uvádíte ve Vašem dotazu. Pokud  by ale vedl daňovou evidenci, mohl by si do daňově uznatelných výdajů započítat pouze splátky leasingu, týkající se dle původní smlouvy roku 2014 (viz §24,odst. 2,písm.h)bod 2) ZDP. O částku,kterou zaplatí letos "navíc" (tj.původně leasingové splátky,týkající se r.2015) si může zvýšit pořizovací cenu,zaplacenou při odkupu, pro účely stanovení vstupní ceny pro odepisování (viz §29, odst. 1,písm.a) ZDP)

      > Dobrý den, prosím o radu. OSVČ (neplátce DPH) si v r. 2009 pořídil auto na leasing, splátky leasingu byly rozloženy na 7 let. Ještě zbývá platit r. 2015. Teď se rozhodl splatit předčasně celý leasing. Splnila podmínku min. doby splácení 54 měs a stejně tak se dá předpokládat, že automobil je u pronajímatele již plně odpesán, tudíž si i letošní splátky může daňově uplatnit a cenu automobilu (doplatek) přesahující 40 tis. bude odepisovat?
      > Moc Vám děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).