Hlavní navigace

Fakturace služby do EU jako neplátce DPH

 • (neregistrovaný) 85.216.169.---

  5. 11. 2014 13:12

  Dobry den,
  rada bych si overila, ze rozumim spravne pravidlum pro fakturovani sluzeb do EU.

  Jsem zivnostnik, neplatce DPH.
  Potrebuju fakturovat sluzbu s mistem plneni na Slovensku 100 EUR.
  Odberatel je zivnostnik, neplatce DPH.

  Rozumim tomu spravne tak, ze
  a) pokud fakturuju sluzby v ramci EU Fyzickym osobam - nepodnikatelum - tak mi z toho neplynou zadne povinnosti k DPH.
  b) pokud fakturuju sluzby v ramci EU Fyzickym osobam - podnikatelum/zivnostnikum neplatcum DPH - tak se ze me stava identifikovana osoba, musim se do 15ti dnu od poskytnuti sluzby nahlasit/registrovat a podavat souhrne hlaseni. Za poskytnutou sluzbu ale neplatim DPH, protoze povinnost platit DPH prechazi na odberatele, tj. zahranicniho podnikatele.

  Chapu to tak spravne?

  Muzete mi i poradit, jak je to potom na strane zahranicniho odberatele?
  Kdyz ode mne prijme fakturu na 100 EUR jako neplatce od neplatce DPH, on z tech 100 EUR musi odvest slovenske DPH? A stava se automaticky platcem DPH?

  Dekuji pekne za odpoved, Lenka U.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 11. 2014 13:10

   bez přezdívky

   Dobrý den,

   dle ustanovení § 6i zákona o DPH osoba povinná k dani (tj. zjednodušeně podnikatel) se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která není plátcem, je identifikovanou osobou ode dne poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě podle ustanovení § 9 odst.1 zákona o DPH (tzn. místem plnění při poskytnutí služby osoby povinné k dani je místo, kde má tato osoba sídlo), s výjimkou poskytnutí služby, které je v jiném členském státě osvobozeno od daně.

   Pokud se jedná o poskytnutí služby podnikateli ze Slovenské republiky podle ustanovení § 9 odst. 1 zákona o DPH (nesmí se jednat o poskytnutí služeb ve zvláštních případech, které jsou uvedeny v ustanoveních § 10 a násl. zákona o DPH jako např. služby týkající se nemovitosti, přepravy osob atd.), pak souhlasím s Vaším postupem uvedeným pod písm. b), tedy stáváte se identifikovanou osobou s povinnosti se do 15 dnů zaregistrovat jako identifikovaná osoba. Identifikované osoby nemají povinnost uplatňovat DPH, ani nemají nárok na odpočet daně. Mají však povinnost přiznat DPH při přijetí zboží nebo služby ze zahraničí a povinnost předkládat souhrnné hlášení při poskytnutí zboží nebo služby do zahraničí.

   S největší pravděpodobností vznikne slovenskému příjemci služby povinnost zaregistrovat se k DPH na Slovensku a pak musí postupovat dle slovenského zákona o DPH.

   Pokud budete poskytovat pouze služby dle ustanovení § 9 odst. 1 zákona o DPH občanům (nikoliv podnikatelům - neplátcům) v rámci EU, pak Vám nevznikne povinnost registrovat se jako identifikovaná osoba dle § 6i zákona o DPH v souvislosti s ustanovením § 97 zákona o DPH (viz Vaše písm. a)).

   Pro úplnost uvedu, že je nutné si sledovat výši obratu pro povinnou registraci k DPH dle ustanovení § 6 zákona o DPH, tzn. že pokud Váš obrat za nejvýše 12 bezprostředně předcházejícíh  po sobě jdoucích kalendářních měsíců přesáhne 1 mil. Kč, pak se stáváte dle ustanovení § 94 odst. 1 zákona o DPH do 15 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém jste překročila obrat, plátcem DPH.

   Do obratu z hlediska DPH vstupují tato plnění:
   1) zdanitelná plnění (např. tuzemské dodání zboží, poskytnutí služeb s místem plnění v tuzemsku - dle ustanovení § 9 odst. 2 zákona o DPH místem plnění při poskytnutí služby osobě nepovinné k dani (občan/nepodnikatel) je místo, kde má osoba poskytující službu sídlo - Váš případ pod písmenem a)),
   2) plnění osvobozená s nárokem na odpočet daně (např. dodání zboží do jiného členského státu dle ustanovení § 64 zákona o DPH nebo vývoz zboží dle § 66 zákona o DPH),
   3) plnění osvobozená bez nároku na odpočet daně, pokud se jedná např. o finanční činnosti uvedené v ustanovení § 54 až § 55 zákona o DPH, pokud nejsou doplňkovou činností uskutečňovanou příležitostně.

   Přeji Vám hezký den.

   S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).