Hlavní navigace

Být plátce DPH nebo ne?

• (neregistrovaný) 81.201.48.---

19. 11. 2014 19:59

Dobrý den,

už dlouho přemýšlím jestli se stát dobrovolně plátcem DPH. Jednoduše řečeno, nakupuji vždy od plátců (málokdy se stane, že není plátce). Dodávám materiál společně s prací jak firmám (plátcům DPH) tak i "obyčejným" lidem. Pokud jsem si zhruba dělal orientační nabídku na to co běžně dělám, vyšlo mi, že obyčejný zákazník prodělá. Firma vydělá. Já budu mít stejnou marži z materiálu i za práci stejně jako dosud.

Navíc mi ale vrátí dan z nafty, režijních věcí, atd.. Dále také plánuji i obchod (ne nějaký hangár) se stavebním materiálem. Asi bych nemusel se dělat plátcem , ale otázka jestli se na to nepřipravit.

Jak jste na tom vy?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

• 20. 11. 2014 17:10

Rop

A od 1. 1. 2016 budete muset podávat daňové přiznání pouze elektronicky, podávat společně s ním kontrolní hlášení a budete první na ráně ... navíc plátcovství bude možné už jenom měsíční ... takže zacálujete poměrně dost za někoho, kdo vám to bude dělat.

Já budu plátcem do konce roku 2015 a pak šmitec ...

• 25. 11. 2014 15:28

Petr Šinagl - AAC&S (neregistrovaný) 62.201.23.---

Pokud dodáváte plátcům a materiál není zanedbatelnou částí výdajů, pak je lepší plátcem být - jinak DPH z Vašich nákupů fakticky propadá státu a o to se z pohledu zákazníků-plátců fakticky zvyšuje Vaše cena.
      Pokud prodáváte neplátcům, pak je samozřejmě lepší plátcem nebýt, protože v tomto případě DPH z Vašich nákupů propadne státu tak jako tak a plátcovství DPH jen přesune ještě k tomu část Vaší marže do státní kasy.
      Takže optimální varianta je být zároveň plátcem i neplátcem  ;) - což není nic složitého ani provozně drahého, když víte jak.

Administrativy při plátcovství DPH se není třeba děsit - není to nic složitého ani drahého, nota bene aspoň tím máte v papírech pořádek průběžně a nemusíte na jaře dalšího roku řešit "rébus krabice od bot až ledničky". Nota bene ty pravé lahůdky typu on-line hlášení tržeb dopadnou na všechny bez rozdílu "plátcovství".

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).