Hlavní navigace

Faktura od neživnostníka

  • (neregistrovaný) 81.19.46.---

    3. 4. 2006 17:45

    Mám dotaz týkající se vystavení faktury od osoby, která není živnostníkem ani není registrovaná jako nějaký ekonomický subjekt, který má vlastní IČO. Jsem "klasickým zaměstnancem" a jaksi navíc jsem získal možnost prodat autorská práva k nějakým svým fotografiím. Odběratel se mnou uzavřel "Licenční smlouvu" podle autorského zákona, jejímž předmětem je "právo využívat autorské dílo po stanovenou dobu". Za toto právo je sjednaná odměna. Odběratel nyní po mně chce, abych mu na základě této smlouvy vystavil fakturu, kterou mi proplatí. Mohu ale já jako osoba bez vlastního IČ vystavovat fakturu (nebo nějaký jiný podobný doklad)? Má si snad zařizovat nějakou živnost, někde se registrovat nebo dělat něco jiného? Jak bych tedy měl dále postupovat? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 4. 2006 18:20

      Eva M. (neregistrovaný) 85.70.45.---

      Re: Faktura od neživnostníka
      Živnost je SOUSTAVNÁ činnost atd. - viz živnostenský zákon. Na občasnou/mimořádnou činnost nemusíte mít živn.list. Ve výjimečných případech můžete i jako neživnostník vystavit fakturu (nebo jakýkoliv doklad, z nějž bude zřejmé kdo - komu - za co - kolik - kdy atd.), ale musíte si pohlídat, abyste to správně zdanil. Zřejmě to bude příjem dle §10, který je do určité výše osvobozen od daní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).