Hlavní navigace

Okamžité zrušení PP - zaměstnanec

  • (neregistrovaný) 195.39.70.---

    5. 4. 2006 7:56

    Dobrý den,
    zaměstnanec má ve smlouvě výplatní termín 20. v měsíci, do dnešního dne mu nebyla výplata vyplacena. Je to už důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru? A jak má být výpověď koncipována?
    A toho 20. v měsíci je termín, kdy už má být výplata na účtě a nebo kdy se až může z účtu odesílat, jedná se mi tedy o to, kdy nejpozději může zaměstnavatel výplatu odeslat a nezavdat tedy důvod pro okamžité zrušení PP.
    Děkuji
    J.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 4. 2006 9:02

      Ilona (neregistrovaný) 212.27.208.---

      Re: Okamžité zrušení PP - zaměstnanec
      ****
      Zakonik prace rika toto:
      § 54
      (1) Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit, jestliže
      .....
      b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo náhradu mzdy do 15 dnů po uplynutí její splatnosti.

      (2) Zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr pouze ve lhůtě jednoho měsíce ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dověděl, nejpozději do jednoho roku ode dne, kdy tento důvod vznikl.
      (3) Zaměstnanec, který okamžitě zrušil pracovní poměr, má nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku za výpovědní dobu.

      Jenze splatnost mzdy neni totez, co vyplatni termin - splatnost mzdy je vzdy k poslednimu v mesici. Takze jestlize jste nedostal jeste vyplatu za unor (vyplatni termin 20.3.), tak splatnost teto mzdy je 31.3. a vy musite pockat do 15.4., abyste mohl okamzite zrusit PP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).