Hlavní navigace

Pro Jiřku-PP na dobu určitou

  • (neregistrovaný) 217.117.223.---

    5. 4. 2006 8:45

    Milá Jiřko, děkuji za odpověď. Bohužel, dnes ráno jsem volala
    na oblastní inspektorát práce, kde mi právník sdělil, že pokud
    zaměstnanec byl mezi jednotl. prac. poměry evidován na
    úřadu práce a tato evidence byla kratší jak 6 měsíců, za-
    počítává se do dvouleté lhůty i tato doba evidence. Tudíž
    není již možné pracovní poměr na dobu určitou sjednat.
    Ještě jednou díky za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 4. 2006 16:25

      Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

      Re: Pro Jiřku-PP na dobu určitou
      Děkuji za upozornění, jsem zase o něco chytřejší, ale přesto tak úplně nevěřím, že si to vykládají správně. Na základě čeho přišli na to, že se do té dvouleté doby počítá i doba evidence na ÚP? Mně to připadá jako blbost. Cituji §30 odst. 2: "Prac. poměr na dobu určitou mezi týmiž účastníky lze sjednat nebo prodlužovat celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto prac. poměru. To platí i pro každý další prac. poměr sjednaný vuvedené době mezi týmiž účastníky. Pokud od skončení předchozího prac. poměru na dobu určitou uplynula doba delší než 6 měsíců K PŘEDCHOZÍMU PRACOVNÍMU POMĚRU NA DOBU URČITOU SE NEPŘIHLÍŽÍ."
      Neboli naopak - pokud od skončení předch. prac. poměru neuplynula doba delší než 6 měsíců, PŘIHLÍŽÍ SE K PŘEDCHOZÍMU PRACOVNÍMU POMĚRU. Rozumíte? K předchozímu pracovnímu poměru, ne k tomu, co dělal mezi tím (ať už byl na ÚP nebo jen tak doma). Ale možná je zádrhel v těch slovech "nejvýše 2 let ode dne vzniku..". Zkusím si to taky ověřit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).