Hlavní navigace

Jednatel zaměstnancem

  • (neregistrovaný) 188.175.225.---

    30. 12. 2014 19:28

    Dobrý den, jsem jednatelem společnosti s ručením omezeným. Jsem jediným jednatelem a jediným společníkem. V této společnosti jsem i zaměstnán. Rád bych se zeptal, zda vůbec existuje možnost být zaměstnán, případně za jakých podmínek a v jakých funkcích? Jak mám podpsat pracovní smlouvu, když na obou stranách bych byl podepsán já?

    Děkuji

    Jiří Kuneš

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 1. 2015 19:43

      autorka

      Dobrý den,

      na tuto problematiku bohužel neexistuje jednoznačný právní názor. Je zřejmé, že nemůžete v rámci pracovního poměru vykonávat výkon funkce. To již v měsíci červenci 2014 potvrdilo ministerstvo spravedlnosti ve svém publikovaném vyjádření. Druh práce i pracovní náplň musí být odlišná od činnosti jednatele, kupříkladu ekonom, IT technik, konstruktér (ne ředitel). Tomu samozřejmě musí odpovídat i pracovní náplň. Činnost jednatele budete provádět na základě výkonu funkce, kde si sjednáte všechny složky odměňování (v opačném případě je výkon funkce bezplatný). Obdobně si zde můžete sjednat podobné benefity jako v případě pracovního poměru. Právní úprava § 59 - 61 zákona o obchodních korporacích. 

      Oboustranný podpis pracovní smlouvy jednou osobou je skutečně právní problém. Podle řady aktuálních názorů není řešením ani ověření notářem. Ideální by byl podpis zaměstnance, který má v pracovní náplni uzavírání pracovních smluv. Takového zaměstnance lze přijmout i krátkodobě (např. i na dohodu o provedení práce). Tato "legální finta" je v současné době některými právníky doporučována.

      Hezký den  přeje  Dagmar Kučerová   

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).