Hlavní navigace

Zařazení majetku - okamžik uskutečnění

  • (neregistrovaný) 80.251.251.---

    7. 4. 2006 19:50

    Prosím o radu,

    jaký je rozdíl mezi datum pořízení a datum zařazení do majetku?

    Pořízení - je asi datum dodání, což je logické. Majetek by měl uveden do užívání po splnění podmínek dle zákona (bezpečností atd.). Není mi jasné, kdy přesně zařazovat majetek, aby to bylo správně. A hlavně kde potom budu mít podklad, že právě v tento den se začal přístroj teprve používat.

    Datum zařazení do majetku se uvádí na ten protokol a není mi ještě jasné, jestli datum zaúčtování musí být stejný.

    Děkuji za názory

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 4. 2006 22:59

      Emil (neregistrovaný) 88.100.153.---

      Re: Zařazení majetku - okamžik uskutečně
      Nejlépe bude, držet se doby, kdy je možno zahájit odpisování. Je to uvedeno v § 26 ZDP, odst. 5) a 10). V zásadě jde o to, že hmotný majetek musí být zcela schopen provozu včetně všech podmínek stanovených předpisy (hygiena, bezpečnost atd.) Pokud jde o datum zaúčtování, mělo by být provedeno v měsíci, který je s protokolu o předání do užívání (t.j. i uplatnění odpisů).

    • 7. 4. 2006 23:47

      blue (neregistrovaný) 80.251.251.---

      Re: Zařazení majetku - okamžik uskutečně
      a kdo mi kdy dokáže, že jsem si to datum nevymyslela, já mám například problémy s tím stihnout zařadit majetek do daného měsíce, když ho zařadím příští měsíc - kdo kdy zjistí, že už byl funkční minulý měsíc? když budu tvrdit, že ještě nebyl v provozu?

    • 8. 4. 2006 13:12

      emil (neregistrovaný) 88.100.153.---

      Re: Zařazení majetku - okamžik uskutečně
      On taky nikdo se o to moc zajimat nebude, protože odpisy budete uplatňovat ve stejné výši, ať začnete v červenci nebo 31.12.

    • 10. 4. 2006 6:33

      blue (neregistrovaný) 195.113.192.---

      Re: ale co účetní odpisy?
      >>>>>Prosím o radu,
      >>>>>
      >>>>>jaký je rozdíl mezi datum pořízení a datum zařazení
      >>>>>do
      >>>>>majetku?
      >>>>>
      >>>>>Pořízení - je asi datum dodání, což je logické.
      >>>>>Majetek by měl uveden do užívání po splnění podmínek
      >>>>>dle
      >>>>>zákona (bezpečností atd.). Není mi jasné, kdy přesně
      >>>>>zařazovat majetek, aby to bylo správně. A hlavně kde
      >>>>>potom budu mít podklad, že právě v tento den se začal
      >>>>>přístroj teprve používat.
      >>>>>
      >>>>>Datum zařazení do majetku se uvádí na ten protokol a
      >>>>>není mi ještě jasné, jestli datum zaúčtování musí být
      >>>>>stejný.
      >>>>>
      >>>>>Děkuji za názory
      >>>>
      >>>>Nejlépe bude, držet se doby, kdy je možno zahájit
      >>>>odpisování. Je to uvedeno v § 26 ZDP, odst. 5) a 10).
      >>>>V
      >>>>zásadě jde o to, že hmotný majetek musí být zcela
      >>>>schopen provozu včetně všech podmínek stanovených
      >>>>předpisy
      >>>>(hygiena, bezpečnost atd.) Pokud jde o datum
      >>>>zaúčtování, mělo by být provedeno v měsíci, který je
      >>>>s
      >>>>protokolu
      >>>>o předání do užívání (t.j. i uplatnění odpisů).
      >>>
      >>>a kdo mi kdy dokáže, že jsem si to datum nevymyslela,
      >>>já mám například problémy s tím stihnout zařadit
      >>>majetek do daného měsíce, když ho zařadím příští
      >>>měsíc -
      >>>kdo kdy zjistí, že už byl funkční minulý měsíc? když
      >>>budu tvrdit, že ještě nebyl v provozu?
      >>
      >>nikdo:-)
      >
      >On taky nikdo se o to moc zajimat nebude, protože
      >odpisy budete uplatňovat ve stejné výši, ať začnete v
      >červenci nebo 31.12.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).