Hlavní navigace

Vyřazení automobilu N1 z DE a DPH

  • (neregistrovaný) 83.208.11.---

    17. 1. 2015 12:02

     Podnikatel -fyzická osoba, OSVČ, plátce DPH, daňová evidence, koupil v září 2007 nový automobil Opel Corsa, v TP označený jako "nákladní automobil skříňový N1" (s přepážkou). Zařadil ho do obchodního majetku a uplatnil odpočet DPH v 4.čtvrtletí 2007. Auto používáno 100% na podnikání.
    V prosinci 2014 toto auto vyřadil z obchodního majetku následujícím postupem:
    - provedl zápis do karty majetku o vyřazení do osobního užívání k 31.12.2014
    - uplatnil 50% z daňového odpisu do daňových nákladů.
    - DPH podle výpočtu dle § 78, odst 5. ZDPH vyšla nulová, (více než 5 let) takže DPH při vyřazení neodváděl žádnou.
    Od ledna 2015 auto užívá výhradně pro osobní potřebu.
    V dubnu 2015 toto auto prodá za 80000,- Kč a tuto částku uvede v daňovém přiznání k dani z příjmu za rok 2015 jako příjem podle §10.
    Protože v okamžiku prodeje auto bylo vyřazeno z obchodního majetku podnikatele, povinnost odvést DPH není, takže DPH neodvede žádnou. 
    Je tento postup z hlediska zákona o dani z příjmů a zejména DPH v pořádku?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 1. 2015 13:45

      bez přezdívky

      Dobrý den pane Zavadile,

      odpověď si dovolím rozdělit do několika bodů:

      1. Daňové odpisy

      Nejprve poznámka k délce odpisování osobních automobilů. Do 31. 12. 2007 byla pro osobní automobily a nákladní automobily kategorie N1 stanovena doba odpisování 4 roky. Pokud bylo odpisování automobilu kategorie N1 zahájeno v roce 2008, automobil by se odpisoval 5 let (2008 až 2012). Kdyby tedy byl dotazovaný automobil zařazen do majetku v roce 2007 či 2008 a zároveň v roce zařazení zahájeno (a nepřerušeno) odpisování, muselo by jít v roce 2014 o již zcela daňově odepsaný majetek.

      2. Vyřazení automobilu z obchodního majetku

      Zápis do karty je v pořádku, automobil je tedy vyřazen ke dni 31. 12. 2014. Vyřazení hmotného majetku z obchodního majetku je považováno za zdanitelné plnění, a to dle § 13 odst. 4. písm. a) zákona o dani z přidané hodnoty (ve znění účinném pro rok 2014, jelikož v tomto roce k plnění došlo). Vyřazením dochází k tomu, co zákon definuje jako „použití hmotného majetku pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomických činností plátce“. Mezi tato „použití“ patří též „trvalé použití obchodního majetku plátcem pro jeho osobní spotřebu“ – viz § 13 odst. 5 ZDPH.

      Na toto ustanovení navazuje ustanovení § 36 odst. 6 ZDPH, kde bychom měli nalézt odpověď na otázku, co je v tomto případě základem daně, nebo-li z jaké částky daň odvedeme. S tímto ustanovením je poněkud problém, neboť český ZDPH požaduje odvod z ceny obvyklé (např. cena obdobného OA prodávaného aktuálně autobazarem), ale dle předpisu upravujícího DPH pro celou EU (Směrnice Rady 2006/112/ES) by odvod DPH měl být ze zůstatkové ceny v okamžiku vyřazení (viz též judikát C-322/99 Fischer). Jelikož je Směrnice nadřazena vnitrostátnímu daňovému právu, doporučuji postupovat dle tohoto předpisu. Zůstatkovou cenou je ovšem míněna nikoliv administrativně stanovené daňová zůstatková cena, ale „skutečná“ zůstatková cena vyjadřující skutečný stav opotřebení.
      Protože je vyřazení auta - dlouhodobého majetku - zdanitelným plněním dle § 13, neprovádí se tzv. úprava odpočtu daně ve smyslu § 78 a násl., takže těmito ustanovením se vůbec nemusíte zabývat.
      Ještě doplňme, že dodanění se při vyřazení majetku neprovádí, pokud u majetku NEBYL v minulosti uplatněn nárok na odpočet.

      3. Prodej automobilu vyřazeného z obchodního majetku

      Samotné vyřazení z obchodního majetku neznamená žádný „příjem“ podnikatele ve smyslu zákona o daních z příjmů. Je-li ovšem prodán majetek, který
      BYL zařazen do obchodního majetku, tak do 5 let od vyřazení je příjem z prodeje zdaněn daní z příjmů. Postupujeme dle § 4 odst. 1 písm. c) bod 3. zákona o daních z příjmů. V dotazu je správně uvedeno, že příjem z vyřazeného, ale do pětileté lhůty prodaného majetku je zdaněn coby „ostatní příjem“ dle § 10 ZDPř. Ještě doplňme, že jako výdaj lze uplatnit (daňovou) zůstatkovou cenu.

      Prodej vyřazeného majetku současně již nebude podléhat dani z přidané hodnoty.

      S přáním pěkného dne

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).