Hlavní navigace

Zápočťák -lhůta pro vydání ???

  • (neregistrovaný) 80.188.32.---

    12. 4. 2006 15:12

    jakou lhůtu si vyložit pro povinnost vydat zamcovi ZL pod zněním zák.práce §60 odst. 2:

    "Při skončení pracovního poměru je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání a uvést v něm skutečnosti stanovené prováděcím právním předpisem a další písemnosti týkající se osobních údajů o zaměstnanci."

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 4. 2006 15:31

      anonym (neregistrovaný) 83.208.177.---

      Re: zápočťák -lhůta pro vydání ???
      V odstatě ihned, protože bez ZL ho nikdo nezaměstná, ani ho nezaregistrují na úřadu práce, pokud jste malá organizace do 25 zam,musíte ho mít potvrzený od OSSZ,pouze tak je platný, tam ho potvrdíte až poslední den prac.poměru, většinou ho dříve nepotvrdí, a pak dáte zaměstnanci

    • 12. 4. 2006 16:28

      Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

      Re: zápočťák -lhůta pro vydání ???
      Zákon je jedna věc a praxe je pak věc jiná. Není pravda, že ho bez ZL nikdo nezaměstná. Uzavření pracovního poměru není zákonem podmíněno okamžitým doložením ZL - doloží ho později a má to význam jen pro sledování podpůrčí doby v případě nemoci. I na ÚP ho zapíší a ZL doloží později - běžná praxe. Je ale pravda, že potvrzení o zaměstnání zákon přikazuje vydat zaměstnanci při ukončení pracovního poměru, tzn. v ten den. Další věc je ale potvrzení zápočtu promaroděných dní, které v případě malé organizace potvrzuje sociálka. Není povinnost ho jít odhlásit v ten den - je na to 8 dní a také vždy není úřední den. Řešením je vydat potvrzení o zaměstnání a učinit do něho zápis, že zápočet nemocí bude doložen. Problém ovšem nastává v případě některých sociálek, které požadují potvrzení zápočtu přímo do potvrzení o zaměstnání. Pak buď zvolíte ten postup potvrzení nadvakrát (tzn. jednou jen potvrzení o zaměstnání a pak doložit zápočet) a úřednici vysvětlíte, že je to jediný možný zákonný postup, nebo ustoupíte, nemoc necháte potvrdit do zápočťáku a dáte ho zaměstnanci později.

    • 12. 4. 2006 16:49

      yyy (neregistrovaný) 80.188.32.---

      Re: zápočťák -lhůta pro vydání ???
      odchází od nás "nasrany" zamestnanec a tvrdi mi, ze podle zakona jsem povinna mu ZL vydat nasl. den po ukonceni PP ..... zacala jsem to zkoumat a zjistila jsem, ze vlastne nevim jaka je ta konkretni lhuta ...... obecne vydavame ZL po zprac. posledni mzdy a tj. do 20. dne nasledujiciho mesice

    • 12. 4. 2006 19:19

      M.H. (neregistrovaný) 83.208.69.---

      Re: zápočťák -lhůta pro vydání ???
      Proč až tak pozdě? Vždyť ta poslední mzda se v zápočtáku stejně nijak neprojeví?

    • 12. 4. 2006 17:30

      Janina (neregistrovaný) 213.29.8.---

      Re: zápočťák -lhůta pro vydání ???
      Musí být zápočťák potvrzen OSSZ v případě, že zaměstnanec nebyl nemocen?
      Děkuji za odpověď.

    • 13. 4. 2006 8:23

      jjj (neregistrovaný) 80.188.32.---

      Re: zápočťák -lhůta pro vydání ???
      musí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).