Hlavní navigace

Zapůjčené auto od otce podnikatele

• (neregistrovaný) 2a00:1028:9194:----:----:----:----:----

28. 1. 2015 16:00

Dobrý den, jsem podnikatel, výdaje mám %, loni v červnu jsem boural a auto se nedalo opravit, tudíž jsem si auto bezplatně půjčoval od otce, který je také podnikatel a má 2 auta v podnikání, na které si uplatňuje 70 % skutečných  výdajů a 80 % skutečných  výdajů. Může mít FÚ proti tomuto nějaké  výhrady. Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 2. 2015 16:20

bez přezdívky

Dobrý den,

předpokládám, že k automobilu je vedena kniha jízd. Dle ní je možné zjistit za prvé podíl jízd (počet km) pro soukromé účely a pro podnikání a dále podíl jízd, které uskutečnil Váš otec a které jste uskutečnila Vy. Pokud například 20 % jízd bylo uskutečněno Vámi a 80 % majitelem vozu a zároveň 50 % OTCOVÝCH pracovních cest bylo pro soukromé účely, potom může vlastník daňově uplatnit jen 40 % souvisejících výdajů, které vlastník vynaložil v daném období. Patří sem odpisy (je-li automobil odpisován), náklady na opravy, dálniční známka atd. Nepatří sem daň silniční, ta se nedělí, protože musí být zaplacena v zákonné výši, ať už je auto pro podnikání používáne zcela či jen částečně.

Z dotazu bohužel není zřjemé, na základě jaké smlouvy jste si auto půjčovala. Šlo zřejmě o smlouvu o výpůjčce (§ 2193 a násl. občanského zákoníku). Podle § 24 odst. 2 písm. k) bod 3. zákona o daních z příjmů si v tomto případě můžete uplatnit pouze náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty. Spotřebovaný benzín/nafta musí být buď doloženy doklady o nákupu nebo můžete použít ceny dle vyhlášky č. 435/2013 Sb. (platí pro rok 2014), kde jsou tyto ceny:

- 35,70 BA 95
      - 37,90 BA 98
      - 36,00 nafta

V případě vozidla užívaného na základě smlouvy o výpůjčce či smlouvy o výprose NELZE uplatňovat náhradu za amortizaci (3,70/km).

Rovněž platí, že v případě smlouvy o výpůjcce není možné použití paušálního výdaje na dopravu silničním motorovým vozidlem ve smyslu ve smyslu § 24 odst. 2 písm. zt) zákona o daních z příjmů (5 000 Kč, resp. 4 000 Kč/měsíc).

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).