Hlavní navigace

Paušální výdaje na auto z pohledu DPH

 • 2a00:1028:96ca:----:----:----:----:----

  1. 2. 2015 23:27

  Mohu uplatnit paušál na auto, u kterého jsem při jeho nákupu uplatnila odpočet na DPH?
  Ten paušál dám do řádku v peněžním deníku, nebo až v příloze 1 daň.přiznání v tabulce E?
  Děkuji za reakce

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 2. 2015 16:23

   bez přezdívky

   Dobrý den paní Górecká,

   použití paušálního výdaje na dopravu silničním motorovým vozidlem ve smyslu ve smyslu § 24 odst. 2 písm. zt) zákona o daních z příjmů (5 000 Kč, resp. 4 000 Kč/měsíc) může nepochybně uplatnit i plátce DPH, který si při pořízení vozidla uplatnil nárok na odpočet.

   Tento "výdaj" neznamená úbytek peněžních prostředků. Je to pouze nástroj, jak paušalizované výdaje zobrazit v základu daně. Takže v daňové evidenci ani v účetnictví se nezobrazuje.

   Poplatník, který vede daňovou evidenci a zároveň chce uplatňovat paušální výdaj na dopravu, může v průběhu roku do evidence zapisovat výdaje na PHM a na parkovné, ovšem pouze jako nedaňový výdaj. Následně v daňovém přiznání sníží základ daně o paušální výdaj, resp. krácený výdaj na dopravu. Pokud poplatník uplatní výdaje na PHM a na parkovné v rámci vedení daňové evidence do evidence daňových výdajů, musí při sestavení daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob provést zvýšení základu daně o tyto výdaje a následně snížit základ daně o paušální výdaj na dopravu.

   Jde-li o odpisovaný majetek a poplatník uplatňuje krácený paušál na dopravu, lze daňově uplatnit pouze 80 % ročního odpisu vozidla. Dále je nutno z výdajů zahrnutých v rámci daňové evidence vyloučit 20 % výdajů s provozem vozidla souvisejících (opravy atp.).

   V daňovém přiznání uvedete paušální výdaj na dopravu v Příloze č. 1, oddíl E.

   S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).