Hlavní navigace

Zahrnutí srážkové daně do daňového přiznání

  • (neregistrovaný) 194.212.30.---

    2. 2. 2015 22:00

    Dobrý den,
    Můj dotaz se týká srážkové daně, kterou je možné za rok 2014 poprvé uplatnit v daňovém přiznání. Domnívám se však, že formulář přiznání s touto novelou nepočítá. Proto je můj dotaz čistě praktický: Kam nebo na jaké řádky v daňovém přiznání uvést základ daně a na jakém řádku takto sraženo daň?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 2. 2015 17:07

      bez přezdívky

      Dobrý den,

      daň, která byla v průběhu roku 2014 sražena, ale poté překlasifikována na zálohu, se uvádí do ř. 87a) daňového přiznání. Musíte mít k dispozici aktuální formulář, tedy přiznání k dani z příjmů fyzických osob, vzor č. 21 (viz titulní strana přiznání vlevo dole).

      Pro rok 2014 je tento postup možný ve dvou situacích:
      a) daň sražená z dohod o provedení práce (což je příjem ze závislé činnosti - viz § 6 odst. 4 zákona o daních z příjmů) a
      b) daň sražená z autorských honorářů (příjem ze samostatné činnosti - viz § 7 odst. 6 zákona o daních z příjmů ve znění účinném pro rok 2014).

      Upozorňuji na skutečnost, že novelou zákona o daních z příjmů č. 267/2014 Sb., účinnou od 1. 1. 2015, byla možnost b) zrušena. Překlasiifikace srážky na zálohu v případě autorských honorářů tedy platí poprvé a zároveň naposledy právě pro zdaňovací období 2014. Pro dohody o provedení práce bude tento postup možný i v roce 2015. Danou změnu byste našel v § 36 odst. 7 zákona o daních z příjmů - a tímto se vracíme k Vaší otázce a daňovému přiznání: právě odkaz na toto ustanovení obsahuje ř. 87a).

      S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).