Hlavní navigace

Založení živnosti na pracovním úřadě.

• (neregistrovaný) 188.175.174.---

6. 2. 2015 8:51

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jsem na úřadu práce (Nedávno jsem skončila SŠ-tudíž nepobírám žádné dávky) a chtěla bych si založit živnostenský list. Mám fotoatelier a občas fotím lidi za peníze tak chci, aby vše bylo čisté.
    Proto bych se Vás chtěla zeptat jak to je se založením živnostu na úp. Jestli mi stále hradí soc a zdr úřad práce atd...

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 2. 2015 9:51

Lada (neregistrovaný) 90.179.215.---

Jakmile si založíte živnost, stává se z vás OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) a Úřad práce vás vyřadí z evidence. Tím pádem už za vás samozřejmě ani nebude platit sociální ani zdravotní pojištění, to si budete povinna za sebe platit sama jakožto "OSVČ hlavní". Nemůžete být současně vedena na Úřadě práce i mít aktivní živnost. Když chce být živnostník veden na pracáku jako nezaměstnaný, musí svou živnost nejprve pozastavit nebo zrušit.

• 9. 2. 2015 7:29

ivzez

Úřad práce za nikoho nic neplatí.
      Za uchazeče o zaměstnání hradí stát zdravotní pojištění.
      Sociální pojištění za Vás nehradí nikdo.

Není možný souběh SVČ a evidence na ÚP.
      V době evidence na ÚP bysteč mohla vykonávat pouze nekolidující zaměstnání.

Viz práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání

• 9. 2. 2015 8:09

MonikaSh

Pokud jste na UP, zeptejte se, zda můžete dostat dotace na vytvoření pracovního místa - živnost. Praxe je taková, že žadatel o dotaci si předjedná podmínky na UP, a pak si vyřídí živnost a hned ji přeruší. Do cca 1 měsíce pak dostane dotaci a živnost si aktivuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).