Hlavní navigace

Odpočitatelné položky

  • (neregistrovaný) 88.103.30.---

    10. 2. 2015 12:38

    Dobrý den,
    je správně, že zaměstnanec nemá nárok na odpočitatelnou položku na manželku, která má pouze invalidní důchod 8000,- měsíčně a naopak zaměstnanec má nárok na odpočet na manželku, která je na mateřské dovolené a pobírá mateřskou?
    Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 2. 2015 12:52

      Marek (neregistrovaný) 94.113.65.---

      Záleží na tom, jak velké příjmy vyživovaná manželka má a zda se příjmy započítávají do příjmu. Viz zákon o daních z příjmů.

    • 10. 2. 2015 16:11

      Hanča (neregistrovaný) 89.24.243.---

      Najděte si zákon č. 586/1992 Sb. , § 35 ba, odst.1, písm. b).

    • 11. 2. 2015 14:52

      Lada (neregistrovaný) 85.207.42.---

      Tak bez hledání v zákonech:
      - vlastní příjem manželky nesmí překročit částku 68.000,- Kč/rok
      - při 8.000,- Kč/měs. jde o částku 96.000,- Kč, takže podmínku nesplňuje
      - u té mateřské se musí rozlišit zda jde o mateřskou (tedy tu, která náleží z nemocenského pojištění - vyplácí OSSZ), která je podle ZDP vlastním příjmem manželky
      nebo
      o dávku ze sociálních dávek vyplácenou ÚP po dobu tzv. rodičovské dovolené, která se nezapočítává pro hodnocení výše vlastního příjmu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).