Hlavní navigace

Prosím Vás moudré o radu

 • (neregistrovaný) 82.113.54.---

  20. 4. 2006 8:10

  Dobré ranko, moc prosím o radu - když:

  můj otec je již dlouhá léta OSVČ. Nyní se chce nechat zaměstnat na HPP a OSVČ si chce nechat jako VPP. Kde a co má prosím nahlásit, aby poté neměl nějaký problémy s úřady? A bude nadále platit pojistné na soc. a zdrav dle výpočtu daňového přiznání za uplynulý rok nebo již nebude platit nic - a ZP a SP bude platit pouze jeho zaměstnavatel?

  Nebo vůbec - bude lepší si nechat OSVČ jako HPP a zaměstnání jako VPP?

  Moc moc prosím poraďtě.....

  Děkuji a přeji hezký den Lenka

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 4. 2006 8:56

   AF (neregistrovaný) 213.211.44.---

   Re: Prosím Vás moudré o radu
   Rozhodně, ať si OSVČ nechá jako VPP. Na ZP a SP ať nahlásí, že to má jako VPP. Záloha na ZP už nebude muset platit a na konci roku bude za dobu trvání VPP platit pouze z toho co vydělá.
   U SP to je trošku složitější, letos bude muset plati zálohy podle podaného přehledu (může požádat o snížení, bude-li důvod) a v přehledu za rok 2006 bude záležet na výsledku hospodaření a jeho výdělku ze zaměstnání. Máte-li k dispozici poučení k přehledu na SP, pak po přečtení pochopíte. Pokud ne, ozvěte se, pokusím se Vám to vysvětlit. AF

  • 20. 4. 2006 8:58

   JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

   Re: Prosím Vás moudré o radu
   Jestli se rozhodne pro zaměstnání a podnikání jako vedlejší, musí to včas nahlásit na své přísl.OSSZ a zdr.pojišťovně. Na OSSZ mu vystaví potvrzení o době pojištění a kopii zápočtového listu,který tam předložil, když začal podnikat.Zdr.pojištění v tom případě jako vedl.OSVČ platit nebude, ale nesmí se jednat o " nakousnutý" měsíc. SP bude muset platit zálohy ,které mu vyšly po
   přiznání za r.2005 až do podání Přehledu za rok 2006.K tomu musí předložit v r.2006 potvrzení o době zaměstnání v r.2006 a o výši pojištěných příjmů vč. příp. nemocenských dávek. Podle výše příjmů v zaměstnání(nikoli v podnikání) bude pak považován za OSVČ vedlejší. Podmínku výdělku alespoň ve výši dvanáctinásobku min.mzdy platné na zač.r.2006 zřejmě splní. Ze mzdy zaměstnance mu bude zaměstnavatelem odváděno zdravotní a sociální pojištění.

  • 20. 4. 2006 10:12

   Lenka (neregistrovaný) 82.113.54.---

   Moc všem děkuji za rady
   Mo moc díky za Vaš odpovědi a přeji krásný den
   Lenka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).