Hlavní navigace

Uhrazení platby z osobního účtu

  • (neregistrovaný) 37.188.229.---

    11. 2. 2015 14:51

    Zdravím,
    mám dva účty. Jeden hlavní na který mi chodí příjmy za podnikání. Ten mám zároveň nahlášený a uvedený na fin. úřadě. Pak mám ještě jeden "osobní".

    Potřebuji zakoupit fotky ze zahraniční fotobanky. Fotky budu využívat při práci pro klienta, takže je asi musím koupit jako podnikatel.

    Můžu je ale zaplatit z toho "osobního účtu"? Nechci totiž platit kartou z toho hlavního účtu a taky ten osobní mám napojený na paypal který bych pro platbu volil, pokud to bude možné.

    Nebude s tím mít ale FÚ problém? Nemusím vše hradit z toho podnikatelského účtu, zvlášť když jde o věci spojené s podnikáním.
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 2. 2015 20:23

      Jirka (neregistrovaný) 89.24.189.---

      Ještě v souvislosti s otázkou bych se rád zeptal na tuto záležitost, která je ve formuláři při registraci identifikované osoby:

      " Uveďte čísla všech svých účtů u poskytovatelů platebních služeb, které jsou používány pro ekonomickou činnost. Vždy vyznačte, zda má být zveřejněn v registru plátců a identifikovaných osob.Upozorňujeme, že tato skutečnost souvisí s případným ručením (příjemce plnění ručí za daň nezaplacenou poskytovatelem plnění, pokud je úhrada provedena na jiný než zveřejněný účet - § 109 odst. 2 písm. c).Dále upozorňujeme, že sice není omezena možnost zveřejnit účet vedený v zahraničí, jeho zveřejnění však nebrání vzniku ručení. Jedná se o samostatný případ ručení, upravený v § 109 odst. 2 písm. b) zákona o DPH, podle kterého ručí příjemce plnění, který poskytovateli uhradil za zdanitelné plnění na účet vedený mimo tuzemsko, a to bez ohledu na skutečnost, zda šlo o účet zveřejněný v registru plátců či nikoliv. "

      Není mi úplně jasné, jak mám tomu rozumět. Kdo za co ručí? Stačí tam uvést jen ten jeden hlavní účet, který mám pro podnikání? (i když fotky budu platit z toho osobního)

      Děkuji

    • 12. 2. 2015 11:30

      Lada (neregistrovaný) 85.207.42.---

      Pokud zaplatíte z osobního účtu, tak určitě budete mít fakturu a tu v účetnictví zaúčtujete jako placenou hotově. Prostě zaplatíte ze svého soukromého a ve své, ale podnikatelské pokladně si tu úhradu (sám sobě) proplatíte s odkazem na číslo přijaté faktury. A je to. Nepředpokládám, že by částka byla vyšší než 270 tis. Kč, pokud ano udělejte si k tomu zápis, ve kterém vysvětlíte situaci, že vlastně úhrada dodavateli proběhla bezhotovostně, ale nikoliv z podnikatelského účtu a jak jste postupoval.
      Přece pokud zaměstnanec něco pro firmu nakoupí (uhradí - třeba poštovné) ze svého, pokladní firmy my to na základě předaného dokladu také proplatí.

    • 12. 2. 2015 11:52

      Jirka (neregistrovaný) 37.188.237.---

      To mi není úplně jasné. Takže si mám sám sobě pak vystavit fakturu?

      Výdaje budu uplatňovat paušálně, takže kvůli výdajům mě to netrápí. Pro jistotu si ale sbírám i přijaté faktury, kdyby mi to náhodou vyšlo výhodněji. Musím to řešit i v případě, kdy si to nedám do nákladů? Klient mi fotky proplatí a nechce se mi moc řešit další administrativa.

      p.s.: jak je to s tím účtem při registraci IO - viz. výše. Co to znamená?

      Díky

    • 12. 2. 2015 15:01

      Lada (neregistrovaný) 85.207.42.---

      1) Tu fakturu by vám měl vystavit dodavatel - může být i v zahraniční měně (pro naše účetnictví se přepočítává na Kč)
      2) pokud budou výdaje paušální, tak skutečně vůbec nic řešit nemusíte
      3) pokud nejste plátcem DPH, což z Vašeho dotazu předpokládám, tak si tou registrací účtů u FÚ nelamte zatím hlavu - jde o to, že pokud odběratel odešle platbu na účet dodavatele, který není registrovaný na ten z ní neodvede DPH, tak má smůlu (jednoduše vyjádřeno). V případě, že jste plátcem DPH nebo se jím stanete, nutno nastudovat!

    • 12. 2. 2015 15:52

      Jirka (neregistrovaný) 37.188.237.---

      Ad 3) Momentálně nejsem plátce DPH, ale potřebuji se zaregistrovat jako identifikovana osoba.

      To proč to řeším je to, že nevím, jestli tam stači uvést jen můj hlavní "podnikatelský účet" i když budu platit z osobního účtu (kvůli bezpečnosti a toho, že osobní účet mám napojený na paypal)? Nebo tam musím uvést oba, když budu mít výdaje i z osobního?

      A povolit to nebo ne?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).