Hlavní navigace

Ztratné v daň.evidenci a DPH

• (neregistrovaný) 195.47.50.---

22. 4. 2006 20:39

Dobrý večer, prosím o radu jakým způsobem se dá
    účtovat v daň.evidenci ztratné (např.zboží které se rychle kazí)
    u plátce DPH.
    Děkuji moc za radu.
    Eva

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 4. 2006 22:03

Luděk (neregistrovaný) 193.179.144.---

Re: Ztratné v daň.evidenci a DPH
      Nepíšete o jaké zboží se jedná, ale uděláte to tak, že si sama stanovíte nějaké optimální procento z obratu dle skutečnosti zjištěné za určitou dobu. V daňové evidenci Vám to může posloužit pouze jako určitý důkazní prostředek vůči FU pokud by se jim zdála Vaše marže malá. Jinak to máte vše v nákladech a nic jiného to neovlivní. S DPH to nemá nic společného.

• 23. 4. 2006 9:09

Eva (neregistrovaný) 195.47.50.---

Jedná se prodejnu s květinami, zůstavají zvadlé neprodejné květiny, pří výrobě vazeb a kytic další odpad. Do nákladů se to dá účtovat jednou měsíčně a jakým způsobem bude nejvhodnější
      to zaúčtovat? Dokážu si to představit v podvojném účetnictví
      ale v daň.evidenci mi to děla problém. Děkuji za pomoc, mám obavy, ať to nedělám špatně. Eva

• 23. 4. 2006 9:24

Eva M. (neregistrovaný) 80.188.97.---

V DE se ztratným opatrně. Samozřejmě je dobré spočítat si to procento ztratného - u květin je to myslím naprosto jasné, že některé květiny zvadnou :-) Tento výpočet ponechat založený jako interní směrnici. Ale v DE nelze ztratné naúčtovat do nákladů, protože v nákladech už jsou výdaje na zakoupení všech květin. V podvojku je to něco jiného, tam neprodané zboží není nákladem a do nákladů se pak to ztratné účtuje.
      /Píšu to takto proto, že už jsem se setkala s tím, že podnikatelé v DE mají ve výdajích náklady na všechno zboží a pak do výdajů klidně zaúčtují ještě i ztratné, aniž by předtím vyloučili z výdajů ty náklady na pořízení toho zbož, které je předmětem ztratného. Tak mají ve výdajích totéž 2x ... a berňák jim to samozřejmě dodaní/

• 23. 4. 2006 10:26

Děkuji za odpověď. To je přesně to, co mi nesedí dávat do nákladů
      to co už v nákladech bylo. Takže se sníží náklady. Nevíte jak mám přesně postupovat, účtuji v programu Účto Tichý. Děkuji moc za pomoc.Eva

• 23. 4. 2006 12:46

V programu Účto to BUĎ můžete to uvést do oddílu uzávěrkové operace (vybrat správný typ, do deníku A=ano) NEBO až do řádků 105/106 daňového přiznání. Poslední roky se upřednostňuje spíš přístup 105/106, ale je přípustné řešit to i v uzáv.operacích. Daňově je to jedno a berňáky nepozastavují ani jeden způsob. Já osobně dávám přednost uzávěrkovým operacím, protože se mi v tom lépe hledá, když něco zpětně potřebuju najít. NEBO je ještě třetí způsob - vyřešit to v rámci "běžných" zápisů do deníku s platbou "neurčeno". I tento způsob je dodnes přípustný, ačkoliv je málo obvyklý.

Podstatné pro vás je, že ať už to zapíšete kamkoliv, musíte zapsat OBĚ operace, tj. snížit náklady o pořiz.ceny neprodaného zboží + dát do nákladů ztratné v téže výši. Efekt nula, neboť je to plus a minus v téže výši.

NEBO můžete zvolit ještě čtvrtý způsob - vůbec o tom neúčtovat (tedy pardon - neevidovat). Je to nejjednodušší a daňově to vyjde nastejno :-)) K normě ztratného si jen připište, že o ztratném neúčtujete právě proto, že by to vyšlo nastejno, i kdybyste to někam zaevidovala.

PS: Na daňovou evidenci platí poměrně volná pravidla a důležité je hlavně to, jestli správně spočítáte daně a jestli jste schopná ty výpočty nějak srozumitelně vysvětlit a doložit. A jestli to zadáte tam či onam, tak to berňáku bude srdečně jedno, hlavně když to bude dobře :-)

• 23. 4. 2006 17:46

Děkuji Vám za rada, moc jste mi pomohla, upozornila jsem na to klientku a moc se jí to nelíbí. Má představu, že si ztratné dá do nákladů. Domnívám se, že když se při nákupu zboží nárokovalo DPH tak by se teď v poměrné výši ztratného mělo odvést?

• 23. 4. 2006 19:29

Do nákladů si to ztratné dát může, pokud jej předtím z nákladů vyloučí :-))) Nemůže tam ty náklady mít dvakrát, to snad pochopí i člověk bez ekonomického vzdělání :-)) K DPH - myslím, že dph může zůstat, jak bylo, tj. už nic neřešit. Ale neumím teď uvést příslušný paragraf. Snad se ještě někdo vyjádří.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).