Re: užitná hodnota a výpočet oprávek
Termín "užitná hodnota" je použit pro výraznou odchylku celkového stavu některé položky skladových zásob anebo dlouhodobého hmotného majetku od standartu anebo technického stavu např. stroje, nebo budovy atd. při inventurách.
U skladových zásob to může být buď nějaká vada (koroze kovových součásti, u bílého zboží třebas otlučený smalt atd.) anebo zastaralost a neprodejnost výrobku. U DHM - např.stroj je odepsán z poloviny, ale
je ve stavu téměř nepoužitelném. Takových případů může být mnoho.
U některých druhů jsou stanovená kriteria a třeba s použitím bodů a p.
Např. budova je odepsaná ze dvou třetin a necháte ji ohodnotit znalcem. Ti mají pro oceňování nemovitostí stanovená kriteria, podle nichž cenu stanoví. Zjistí se, že jde víceméně o bouračku. Pak je užitná hodnota výrazně nižší než hodnota účetní a měla by se dělat opravná položka. Ale mohu vás potěšít tím, že toto hodnocení není v pracovní náplni účetních. Od toho jsou inventarizační komise, příslušná oddělení nebo technici.
Pokud jde o odpisy a oprávky (ne opravné položky), pak postup k výpočtu začíná § 26 ZDP.
Stručněji a jasněji to napsat nedokážu.Snad si z toho něco vyberete.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
EET se vrací od roku 2027, schválili poslanci. Dotkne se až 600 tisíc podnikatelů
Podnikatelům se nelíbí navrhovaný růst minimální mzdy, chtějí změnu valorizace
Kadeřník v mobilu. Nová česká aplikace pomáhá salonům s byznysem i organizací času
Zlatnictví začala studovat ve čtyřiceti. Diamanty jsou pro mě bez duše, říká Milena
Pokud Ústavní soud opět vyloučí platby kartou, EET 2.0 se sesype jak domeček z karet
Předčasný důchod automaticky neznamená, že člověk nechce pracovat
29. 4. 2006 22:10
prosím jak vypočítat a kde to je v účetnictví?