Hlavní navigace

Odpovědný zástupce

  • (neregistrovaný) 62.141.25.---

    30. 4. 2006 14:59

    Zabývám se stavební činností. Pro provoz firmy využívám již několik let odpovědného zástupce. Ten nyní ze zdravotních důvodů ukončuje své aktivity. Slyšel jsem,že po určitém období ručení, není již odpovědného zástupce potřeba využívat a já mohu dále podnikat ve stavebnictví bez něho na stejný živnostenský list. Tedy jako bych si utvořil praxi v oboru. Zajímalo by mě, zda je to pravda a v tom případě po kolika letech mám dostačující praxi?
    Předem děkuji za radu.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 4. 2006 16:29

      pája (neregistrovaný) 85.70.173.---

      Re: Odpovědný zástupce
      U řemeslných živností je podle § 22 odst. 1 písm. g) a odst. 2 možno nahradit podmínky šestiletou praxí v oboru. Protože jste nenapsal bližší, doporučuji konzultovat na živ. úřadu, pokud máte těch 6 let, zda Vám to uznají.Pokud máte jen volnou živnost, nemusíte splňovat. Předpokládám, že jste podnikatel FO, takže máte za povinnost také oznámit na ŽÚ ukončení činnosti odp.zástupce. PO musí mít odp.zást.vždy, ale může to být i stat.zástupce.

    • 30. 4. 2006 19:02

      Kamil Srb (neregistrovaný) 62.141.25.---

      Re: Odpovědný zástupce
      Děkuji za Vaší odpověď. Délka praxe odpovídá zatím pěti letem.
      Oborem je "Provádění jednoduchých a drobných staveb, jejich změn a odstraňování". Tedy tzv."vázaná".Zkusím se ještě dle Vaší rady obrátit na ŽÚ. Poslední možností,ale asi bude koupit s.r.o. se stavební činností.

    • 1. 5. 2006 12:01

      pája (neregistrovaný) 85.70.173.---

      Re: Odpovědný zástupce
      Pozor, u této živnosti je to trochu jinak a komplikovanější, podmínky jsou:

      a) vysokoškolské vzdělání v oblasti stavebnictví nebo architektury a 3 roky praxe v provádění staveb, nebo
      b) úplné střední odborné vzdělání ve stavebním studijním oboru a 5 let praxe v provádění staveb, nebo
      c) autorizace podle zákona č. 360/1992 Sb., nebo
      d) doklady podle § 19 odst. 1 písm. a) zákona č. 18/2004 Sb., o uznávání odoborné kvalifikace
      to asi bude pro Vás problém, takže konzultace na živ.úř. je nutná stejně.
      Pokud koupíte s.r.o., nemusí mít v oboru podnikání stavebnictví, to lze změnit a doplnit, ale zase budete muset mít odpovědného zástupce pro živnost a když to nebudete moci být Vy, tak budete muset někoho shánět stejně.U PO je povinné mít odp.zástupce pro každou živnost a ten musí splňovat podmínky, takže je to nastejno.
      Nejjednodušší by bylo někoho sehnat teď, aby pokračoval za odcházejícího.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).