Hlavní navigace

Chybně vypsaná mateřská

• (neregistrovaný) 62.177.67.---

2. 5. 2006 12:22

Dobrý den, potřebuji poradit, po kontrole OSSZ u zaměstnavatele byl zjištěn chybný výpočet mateřské dovolené lékařem a tím porušen zákon §7 odst.2 zák.č.88/1968 Sb. PPM byla vyplácena
    5 týdnů před porodem a 23 týdnů po porodu.Lékař oznámil, že není problém doklad opravit, ale zaměstnavatel tvrdí, že to opravit nelze a chce po mě PPM za 1 týden vrátit což činí téměř 4000,-Kč. Lze znovu vystavit lékařem MD popř. opravit a tím tuto chybu napravit rok po vypsání MD???
    Velmi děkuji za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 5. 2006 13:08

Iva (neregistrovaný) 85.207.41.---

Re: Chybně vypsaná mateřská
      Na MD se nastupuje 6-8 týdnů před termínem, to znamená, že když jste nastoupila 5 týdnů před, tak Vám spíše zaměstnavatel ještě dluží za ten jeden týden. Jinak samozřejmě, že to jde. Lékař vystaví opravený doklad a zaměstnavatel Vám doplatí jako opravnou dávku. Nic jiného na tom není

• 2. 5. 2006 13:46

Míša (neregistrovaný) 194.228.161.---

Byla jsem na MD s prvním dítětem,pobírala jsem rodič.příspěvek, a na druhou MD jsem nastupovala bez přerušení,ale lékař to chybně spočítal. Zaměstnavatel mi tvrdí, že OSSZ počítá 22 týdnů od porodu a tím jsem o jeden týden přišla a požaduje vrátit peníze za 1 týden, který byl vyplacen jako 23po porodu.Před porodem bylo vyplaceno pouze 5 týdnů. Zaměstnavatel mi tvrdí, že dodatečně to opravit nelze na 6 týdnů před porodem.Potřebuji vědět jestli to opravdu lze opravit a pokud ano tak jaký zákon to umožňuje.

• 2. 5. 2006 14:22

Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

Míšo, předělávat zpětně skutečnosti neumožňuje žádný zákon. S tím přeplacením Vám to vysvětluji níže. Podle mě máte na Vašem pozdním nástupu na mateřskou svůj podíl všichni - lékař to chybně spočítal, Vy jste si to nepřekontrolovala a účetní si toho taky mohla všimnout, že nástup na MD je napsán pozdě. Zřejmě si ani nebyla vědoma toho, že když je nástup pozdě, pak se mateřské dávky platí jen 22 týdnů od porodu, proto Vás taky přeplatila. Datum Vašeho nástupu na MD je už nahlášen na úřadu, od kterého jste tehdy pobírala rodičovský příspěvek a navíc na tuto chybu přišla sociálka, která požaduje vrácení toho přeplatku. Opravit to fakt nejde.

• 2. 5. 2006 14:01

Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

Na mateřskou se nastupuje 6 - 8 týdnů před plánovaným termínem porodu a vyplácí se celkem 28 týdnů, tj. 196 kal. dnů (pokud nejde o samoživitelku nebo se nenarodí více dětí). Jestliže porod pak nastane dříve, nic se neděje, mateřské dávky se prostě vyplácí 196 kal. dnů. Jestliže ale žena nastoupí na mateřskou později, než 6 týdnů před plánovaným porodem (třeba 5 týdnů před plánovaným datem), pak platí jiné pravidlo. Mateřské dávky se nevyplácí celkem 196 kal. dnů, ale jen do uplynutí 22 týdnů po skutečném porodu. Jestliže jste tedy nastoupila takto opožděně na mateřskou a oni Vás platili 23 týdnů po porodu, skutečně Vás o 1 týden přeplatili. Ono není rozhodující, jaké datum Vám tam napsal lékař, ale který den jste skutečně na mateřskou nastoupila - a toto datum tam poznačuje zaměstnavatel. Kdyby to šlo, dá se toto datum opravit tak, že jste na tu mateřskou nastoupila o týden dříve, udělat novou docházku na ten měsíc (jakože jste ten týden už nepracovala), spravit mzdu v tom měsíci tak, abyste tam prostě ten týden neměla odpracovaný a tu částku za tu práci tam dát třeba jako odměnu. Pak by byl nástup na mateřskou v pořádku a nárok na celkové vyplácení mateřských dávek by byl 196 kal. dnů. Ale obávám se, že rok zpětně už to asi nepůjde, účetnictví je uzavřené a navíc - píšete, že jim na to přišla kontrola z OSSZ, takže to už vůbec nemůžou předělat. Na druhou stranu si myslím, že už to po Vás zaměstnavatel nemůže vyžadovat, byla to jeho chyba, že Vás přeplatil.
      Jestliže ale u Vás šlo o ten případ, že Váš nástup na mateřskou byl v termínu 6 - 8 týdnů před plánovaným porodem a porod jednoduše nastal o týden dříve, je všechno v pořádku (ale asi to tak nebude, když jim tam sociálka našla chybu).

• 2. 5. 2006 17:52

J. (neregistrovaný) 85.71.3.---

Osobně bych ale zaměstnavateli neříkala, že to po mne vyžadovat nemůže - to je jako bych si rovnou podřezala větev na šanci se k zaměstnavateli po MD vrátit.

Nic si z toho nedělejte - mne také mzdová účetní doporučila vyčerpat 1 den dovolené po mateřské na první dítě a tím jsem přišla o 6.000,-Kč při mateřské na druhé dítě a to se řekne jeden den dovolené :-(((((((

• 20. 6. 2019 15:34

Líba (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

Možná, že už ani autorka příspěvku po 13 letech neví, jak to myslela.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).