Hlavní navigace

Pracujíci student

  • (neregistrovaný)

    3. 5. 2006 12:39

    Dobrý den,
    jsem tak trochu pracujíci student a také bych byl rád kdyby mohlo být pokud možno vše legálně.

    příležitostně opravuji počítače (obvykle né zadarmo)
    občas píšu programy pro podniky (obvykle né zadarmo)
    píši webové stránky (obvykle né zadarmo)
    distribuujii reklamní materiály u více agentur

    sečtu-li si své příjmy z měsíce děla to min. 6000kč
    Na tož, že mi je teprv 17 si myslím, že na odvádění všech daní budu mít ještě dost času.

    Ale zajimalo by mě o kolik by se mi plně přiznanný plat snížil a hlavně jak moc to je pro mě nebezpečné buduli mít všechny přijmy napsáne na 3 osoby.

    Kolik hodin můžu legalně denně pracovat i s víkendy, a v případě většího počtu hodin kdo je na vyně zaměstnavatel, já nebo oba? případně jaké tresty.

    Na 18 narozeniny si budu z největší pravděpodobností kupovat živnostenský list. Bude možne vykonávat živnost budu-li ještě studentem na státni střední škole, následované vysokou?

    předem děkuji všem kdo mi poradí.

    PS.: jsem z Moravsko slezkého kraje a práce tu je dost, jen nesmí lide hledat pouze tu co je baví.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 5. 2006 12:42

      je mi 17 poraďte prosím (neregistrovaný)

      Re: Pracujíci student
      opravená jedna moje pravopisná chyba. čeština mi moc nejde, tak se prosím hned nezhrozte.

      >Dobrý den,
      >jsem tak trochu pracujíci student a také bych byl rád
      >kdyby mohlo být pokud možno vše legálně.
      >
      >příležitostně opravuji počítače (obvykle né zadarmo)
      >občas píšu programy pro podniky (obvykle né zadarmo)
      >píši webové stránky (obvykle né zadarmo)
      >distribuujii reklamní materiály u více agentur
      >
      >sečtu-li si své příjmy z měsíce děla to min. 6000kč
      >Na tož, že mi je teprv 17 si myslím, že na odvádění
      >všech daní budu mít ještě dost času.
      >
      >Ale zajimalo by mě o kolik by se mi plně přiznanný
      >plat snížil a hlavně jak moc to je pro mě nebezpečné
      >buduli mít všechny přijmy napsáne na 3 osoby.
      >
      >Kolik hodin můžu legalně denně pracovat i s víkendy, a
      >v případě většího počtu hodin kdo je na vině
      >zaměstnavatel, já nebo oba? případně jaké tresty.
      >
      >Na 18 narozeniny si budu z největší pravděpodobností
      >kupovat živnostenský list. Bude možne vykonávat živnost
      >budu-li ještě studentem na státni střední škole,
      >následované vysokou?
      >
      >předem děkuji všem kdo mi poradí.
      >
      >PS.: jsem z Moravsko slezkého kraje a práce tu je
      >dost, jen nesmí lide hledat pouze tu co je baví.

    • 3. 5. 2006 22:51

      Jiřka (neregistrovaný)

      Re: Pracujíci student
      Záleží na typu smlouvy.Pracovní poměr znamená,že máte rozvrženou pracovní dobu a podle toho je zaměstnavatel povinen zadávat Vám práci. Mladiství nesmí pracovat v noci ani přesčas.Nesmí být vystaveni zvýšenému nebezpečí úrazu,pracovat pod zemí a dělat takovou těžkou práci,která neodpovídá jejich anatomickým zvláštnostem (zkrátka se nesmí přetěžovat). Protože je Vám více než 16 let,můžete pracovat na plný úvazek,tj. 8 hodin denně (nebo v průměru 8 hodin denně).Protože ještě studujete, zřejmě nebudete moci pravidelně docházet do práce.V takovém případě se sjednává dohoda o pracovní činnosti,kdy zaměstnanec pracuje podle potřeb zaměstnavatele, ale v PRŮMĚRU za sjednané období, nejvýše za rok,aby nebylo odpracováno více než 20 h týdně.Jak ze mzdy z pracovního poměru tak z odměny z dohody o prac. činnosti se sráží pojistné.Jako student nemusíte platit minimální pojistné,ale srazí se Vám z dosaženého výdělku.Tzn. z dosažené hrubé mzdy byste měl sraženo 8% sociálního a 4,5 % zdravotního.A když zaměstnavateli podepíšete daňové prohlášení a přiložíte potvrzení o studiu,budete mít daňovou slevu 600 a 200 Kč, tudíž při 6000 hrubého vyjde daň 0.Čistá mzda bude hrubá mzda mínus oboje pojištění.Nebo se dá také sjednat dohoda o provedení práce, ale zde musí jít vždy o nárazový úkol, který provedete a výsledek odevzdáte a za to dostanete smluvenou odměnu. Doh. o pr.práce může být max. 100 h v roce.To už by si zaměstnavatel ohlídal. Pro studenty je dohoda o provedení práce nejvýhodnější. Nesráží se pojištění a když uplatní daň odpočty, je o to nižší daň (třeba i 0), ale to záleží na výši příjmu (ze 6000 =0). Problém by nastal, kdybyste v měsíci dělal pro více zaměstnavatelů-pak by Vám uplatnil slevy jen jeden z nich a ostatní by Vám museli mzdu zdanit. Zaměst by si měl při sjednávání pracovního vztahu s Vámi vyžádat souhlas rodičů.Jako student můžete být zaměstnán a vydělávat kolik zvládnete. Až získáte ŽL,můžete podnikat co stačíte.Jste šikovný, držím palce.

    • 3. 5. 2006 22:56

      Jiřka (neregistrovaný)

      Re: Pracujíci student
      Protože ještě studujete, zřejmě nebudete moci pravidelně docházet do práce.V
      >takovém případě se sjednává dohoda o pracovní
      >činnosti,kdy zaměstnanec pracuje podle potřeb zaměstnavatele,
      >ale v PRŮMĚRU za sjednané období, nejvýše za rok,aby
      >nebylo odpracováno více než 20 h týdně.Jak ze mzdy z
      >pracovního poměru tak z odměny z dohody o prac. činnosti
      >se sráží pojistné.Jako student nemusíte platit
      >minimální pojistné,ale srazí se Vám z dosaženého výdělku.Tzn.
      >z dosažené hrubé mzdy byste měl sraženo 8% sociálního
      >a 4,5 % zdravotního.A když zaměstnavateli podepíšete
      >daňové prohlášení a přiložíte potvrzení o studiu,budete
      >mít daňovou slevu 600 a 200 Kč, tudíž při 6000 hrubého
      >vyjde daň 0.Čistá mzda bude hrubá mzda mínus oboje
      >pojištění.Nebo se dá také sjednat dohoda o provedení
      >práce, ale zde musí jít vždy o nárazový úkol, který
      >provedete a výsledek odevzdáte a za to dostanete smluvenou
      >odměnu. Doh. o pr.práce může být max. 100 h v roce.To
      >už by si zaměstnavatel ohlídal. Pro studenty je dohoda
      >o provedení práce nejvýhodnější. Nesráží se pojištění
      >a když uplatní daň odpočty, je o to nižší daň (třeba i
      >0), ale to záleží na výši příjmu (ze 6000 =0).
      >Problém by nastal, kdybyste v měsíci dělal pro více
      >zaměstnavatelů-pak by Vám uplatnil slevy jen jeden z nich a
      >ostatní by Vám museli mzdu zdanit. Zaměst by si měl při
      >sjednávání pracovního vztahu s Vámi vyžádat souhlas
      >rodičů.Jako student můžete být zaměstnán a vydělávat
      >kolik zvládnete. Až získáte ŽL,můžete podnikat co
      >stačíte.Jste šikovný, držím palce.

      Ještě k těm 8 hodinám denně, tzn. plnému úvazku. Tím se rozumí počet pracovních dní v roce krát 8 hodin. Co je navíc je přesčasem, který se mladistvým nesmí přidělovat. Ale nemusíte pracovat jen ve všední dny, pracovní hodiny mohou být rozvrženy i na víkend.

    • 4. 5. 2006 12:42

      student 17 (neregistrovaný)

      Re: Pracujíci student
      mockrát děkuji, že si někdo našel čas.

      U jednoho zaměstnavatele to mám přesně tak jak jste mi řekla do 100 hodin na dohodu. má to sice výhodu, že nemusím odvádět socialní a zdravotní ale je to pouze 100 hodin a nevím jak nyní ale v minulostí výdělek nad 3120kč se již daňil. Bude někomu vadit když bude rozsah práce určen např. na jednu hodinu a při tom nebude prakticky možné to stíhat? myslím tím, že ja bych úkol vykonával třeba 8 hodiny ale úředně by byla napsána pouze jedná hodina. Nebo můžu zastupovat někoho jíneho který by čerpál tyhle výhody, myslím tím, že by měl taky dohodu do 100 hodin jako student, ale prostě pro jeho nechuť k práci bych ji vykonával ja přičmž by úředně peníze chodily k němu. Nebo by jste řekla, že se mi nevyplatí hledat jakékoliv kličky jak z hrubé mzdy co nejméně srážet?

      ještě jednou děkuji za předešlé vyčerpavájíci odpověďi

    • 4. 5. 2006 22:09

      Jiřka (neregistrovaný)

      Re: Pracujíci student
      Určitě se vyplatí zapřemýšlet, jak mít co nejmenší srážky. V minulosti se studentovi danil příjem z dohody nad 4120 Kč (3170 byl základní odpočet, 950 byl studentský odpočet - po předložení potvrzení o studiu). Letos se daně počítají jinak - je sleva z vypočítané daně, která je do 10100 12% - sleva 600 Kč na osobu plus 200 sleva studentská, tzn. když si na dohodu vyděláte 6600 Kč, nebudete z toho mít sraženou žádnou daň (ale musíte mít podepsané prohlášení a doložené potvrzení o studiu).Z DOPP se neodvádí pojištění.S těmi hodinami se to dělá tak, že se napíše dohoda na nějaký jednorázový úkol, třeba sestavení počítače, za x Kč a 5 hodin. (To, že ve skutečnosti na tom budete dělat déle, už nikdo nezjistí a ani na tom nezáleží). Příští měsíc zase třeba 8 hodin a nějaký jiný úkol a x Kč a tak dále, aby součet hodin nepřekročil 100 v jednom roce a jednoho zaměstnavatele. U jiného zaměstnavatele zase může být dalších až 100 h.

    • 5. 5. 2006 20:35

      17 (neregistrovaný)

      Re: Pracujíci student
      ok, děkuji ta částka 6600 je pro mě důležitá. Opravdu jste mi pomohla.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).