Hlavní navigace

Úrok z prodlení-prosím pana Emila

  • (neregistrovaný) 194.213.201.---

    10. 5. 2006 13:55

    Mám za úkol spočítat poplatky z prodlení u plateb nájemného v bytovém družstvu. Ve stanovách je uvedeno, že vybírání sankcí se řídí obecně závaznými předpisy. Bývalý pan účetní postupoval podle nařízení vlády 142/1994 Sb. § 2 a počítal sazbu 2.5 promile denně. Mohu postupovat stejně i po dubnu 2005 odkdy platí nařízení vlády č. 163/2005? Jaký je rozdíl mezi úrokem z prodlení (dnes 9% ročně) a poplatkem z prodlení. Pokud budu počítat 2,5 promile denně, vyjdou mi podstatně vyšší částky než když použiju 9% ročně a obávám se aby na mě někdo z neplatičů nezaútočil, že to mám špatně. Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 5. 2006 19:04

      Emil (neregistrovaný) 88.100.153.---

      Re: úrok z prodlení-prosím pana Emila
      Pan účetní měl pravdu. Úroky z prodlení se týkají všeho možného kromě nájemného. U nájemného stanoví občanský zákoník v § 697 poplatek 2,5 promile/den. Jinak jsou poplatky v obč.zákoníku používány u různých prodlení s plněním termínů a p. Vl.nař. 163/2005 mění pouze ustanovení o platnosti repo sazby ze čtvrtletí na rok.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).