Hlavní navigace

Prodej nemovitosti a SVJ

  • (neregistrovaný) 78.45.91.---

    19. 3. 2015 21:58

     Dobrý den, potřebuji právní radu. Uvažuji o prodeji bytu v osobním vlastnictví. Konkrétně jde o bytovou jednotku a o podíl na společných částech domu a na pozemcích pod a okolo domu. Při pročítání stanov SVJ jsem narazila na ustanovení, že do působnosti shromáždění patří “udělování předchozího souhlasu k nabytí, zcizení nebo zatížení nemovitých věcí nebo k jinému nakládání s nimi.“ Nejsem si jistá, co přesně toto znamená a co z tohoto pro mě vyplývá. Znamená to snad, že musím nejprve požádat shromáždění SVJ o souhlas s prodejem? Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 3. 2015 11:18

      bez přezdívky

      Dobrý den,

      na základě ustanovení § 1208 písm. g) zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, patří do působnosti shromáždění společenství vlastníků udělování předchozího souhlasu k nabytí, zcizení nebo zatížení nemovitých věcí nebo k jinému nakládání s nimi. Nejen ze stanov SVJ, ale přímo ze zákona tak vyplývá, že k prodeji potřebujete souhlas shromáždění a tudíž je nutné svolat shromáždění k zasedání. Zasedání se ze zákona musí konat nejméně jedenkrát do roka. V případě potřeby statutární orgán svolá shromáždění i z podnětu vlastníků jednotek, kteří mají více než čtvrtinu hlasů, nejméně však dvou z nich. Neučiní-li to, svolají tito vlastníci shromáždění k zasedání na náklad společenství vlastníků sami.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).