Hlavní navigace

Pohledávka starší 36 měsíců

  • (neregistrovaný) 93.89.110.---

    26. 3. 2015 15:33

    Dobrý den,
    vím, že tento dotaz zde již jednou je, ale jen pro jistotu, jeslti není nějaká změna.
    Máme nezaplacené faktury od odběratelů starší 36 měsíců. Musí se tyto pohledávky dodaňovat nebo dodaňuji jen naše závazky starší 36 měsíců?
    Jsem z toho trochu zmatená, učetní mi tvrdila, že musím dodaňovat i pohledávky starší 36 měsíců (což se mi zdálo divné, že nemám zaplacené od odběratele a ještě to musím dodanit?). Ale tady jsem se dočetla, že to tak není.
    Prosím o radu, jak to vlastně je.
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 3. 2015 23:12

      Petr Šinagl - AAC&S (neregistrovaný) 62.201.23.---

      Dodaňování závazků řeší §23, odst. 3, písm. a) bod 12 Zákona o daních z příjmu.

      Dodanění pohledávek nastává v případě jejich promlčení (které bez řádného soudního vymáhání nastává automaticky podle občanského zákoníku /respektivě starého občanského zákoníku či obchodního zákoníku - závisí na době vzniku a důvodu pohledávky/ uplynutím zákonem stanovené lhůty), pokud k nim byly vytvořeny opravné položky podle §8a Zákona o rezervách pro zjištění základu daně z příjmu - promlčením totiž jednak zaniká právo tvořit k pohledávce opravnou položku (§8a, odst.1) a současně vzniká povinnost případně již vytvořenou opravnou položku zrušit (§8a, odst. 4), což se v účetnictví projevuje jako daňový výnos.
      Proto je potřeba tremíny promlčení (přesný datum) pečlivě sledovat a ještě před promlčením takovou pohledávku účetně odepsat, čímž se daňový výdaj ze zrušení opravné položky spáruje s daňově uznatelným nákladem (§24, odst. 2, písm. y, první věta odstavce po číselných položkách) - zdůrazňuji, že účetní odpis pohledávky datovaný byť pouze jeden den po jejím promlčení tuto daňovou kompenzaci znemožňuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).