Hlavní navigace

Poskytnutý automobil - 1% ve mzdách

 • (neregistrovaný) 2a00:1028:919b:----:----:----:----:----

  11. 5. 2015 8:36

  Dobrý den paní Kučerová,
  u jednoho pracovníka, který má k dispozici auto, přidaňuji 1% (daň, SP, ZP). Dávám to jako nepeněžní plnění. Můj nový program PERM situaci řeší následovně. Přičte částku 1% pořizovací ceny k hrubé mzdě (což je správně), ovšem čistou mzdu vypočítá ne z hrubé mzdy, ale ze zdanitelných příjmů. Pak musím udělat "srážku - kompenzaci 1%", aby dobírka byla ve správné částce. Tak to vyplývá dokumentace PERMu. Takže v důsledku mi vychází jak na pásce, tak ve mzdovém listu čistá mzda navýšená o částku 1% pořizovací ceny auta a teprve po srážce - kompenzaci 1% se dostanu k částce dobírky. Chtěla jsem se zeptat, je-li to vůbec možné takto zádávat srážku, o které vlastně pracovník ani neví, a vůbec je-li tento výpočet zadán správně. Ve většině mzdových programů se to takto neřeší, čistá mzda je spočítána a uvedena ve správné výši bez jakékoliv srážky.
  Děkuji za váš názor

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 5. 2015 19:45

   autorka

   Dobrý den,

   jestliže zaměstnavatel poskytne zaměstnanci bezplatně vozidlo k používání pro služební i soukromé účely, je nepeněžním příjmem částka ve výši 1 % vstupní ceny vozidla za každý (i započatý) kalendářní měsíc jeho poskytnutí. Vstupní cenou se rozumí cena dle ustanovení § 29 zákona o daních z příjmů (v případě plátců DPH zvýšená o DPH), případně dále navýšená o technické zhodnocení vozidla.

   Postup takzvaného dodanění závisí od nastavení mzdového software. Nepeněžní příjem v podobě použití vozidla (1 % vstupní ceny) zvyšuje příjem zaměstnance, je tedy nutné hodnotu vozidla k jeho mzdě připočítat. Některé programy skutečně vyžadují následnou kompenzaci nepeněžního příjmu odečtem původně navýšené částky (po zdanění a odvodech pojištění).

   Podle mého názoru není tento postup v rozporu se zákonem. Rozhodně se nejedná se o srážku ze mzdy, ale o způsob výpočtu. Nepeněžní příjem není nákladem zaměstnavatele a o této částce se nijak neúčtuje. Jde jen o částku, která zvýší "základnu" pro výpočet daně a pojištění. A tu je třeba následně odpočítat (vymínusovat), aby nezvyšovala čistou mzdu zaměstnance. 

   S přáním příjemného dne   Dagmar Kučerová  ::)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).