Hlavní navigace

Důležité osobní překážky v práci

 • (neregistrovaný)

  15. 5. 2015 8:19

  Dobrý den paní Kučerová,
  obracím se na Vás s prosbou o posouzení co lze považovat za lékařské ošetření nebo vyšetření, které nelze provést mimo pracovní dobu
  a lékařské zařízení je ve smluvním vztahu s mojí zdravotní pojišťovnou a zároveň je nejbližší mého pracoviště i bydliště, a abych měla nárok na náhradu mzdy. Patří mezi ošetření nebo vyšetření rehabilitace? Omlouvám se za takový dotaz, ale obrátila se mě dcera, její zaměstnavatel jí odmítl uhradit propustku kde je razítko rehabilitačního zařízení s odůvodněním, že rehabilitace není vyšetření ani ošetření, a že má vlastně neomluvenou absenci, přestože ho předem informovala a on jí poskytl "propustku".
  Předem děkuji za Vaši odpověď, Váš názor.
  S pozdravem
  Božena Vávrova

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 5. 2015 7:58

   autorka

   Dobrý den,

   zaměstnavatel nepovažuje rehabilitaci za ošetření a vyšetření, které nelze provést mimo pracovní dobu a kdy náleží zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy. Otázkou, zda je možné rehabilitaci považovat za vyšetření nebo ošetření se zabývala i Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů (AKV). Z jejich stanoviska (24.11.2012) plyne, že rehabilitaci zpravidla není možné považovat za vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení. Rehabilitace již má povahu léčení, které zpravidla následuje po vyšetření nebo ošetření s cílem navrátit pacienta k jeho „funkční zdatnosti“. Podle zákona o zdravotních službách je jedním z druhů zdravotní péče (a vlastně tím hlavním) péče léčebná, jejímž účelem je příznivé ovlivnění zdravotního stavu na základě realizace individuálního léčebného postupu, s cílem vyléčení nebo zmírnění důsledků nemoci a zabránění vzniku invalidity nebo nesoběstačnosti nebo zmírnění jejich rozsahu. Pod tento druh péče lze nepochybně zařadit i rehabilitaci, resp. přesněji léčebně rehabilitační péči.

   Protože standardní rehabilitaci provádějí na základě předchozí indikace lékaře nelékařští zdravotničtí pracovníci, nelze podřadit pod pojem vyšetření nebo ošetření, ale jde o proces vlastního léčení, nevzniká zaměstnanci za tímto účelem automaticky právo na pracovní volno, natožpak pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Ovšem pokud by se jednalo o komplexní, periodické nebo kontrolní rehabilitační vyšetření prováděném lékařem, je třeba podle AKV považovat účast zaměstnance na vyšetření nebo ošetření, v souvislosti s nímž mu právo na (placené) pracovní volno za podmínek uvedených v nařízení vlády č. 590/2006 Sb. vzniká.

   Doporučovala bych dohodnout se na nadpracování volna poskytnutého na rehabilitaci, případně (umožňuje-li to provoz) na dočasném přizpůsobení pracovní doby k návštěvám rehabilitačního zařízení, které nelze provést mimo pracovní dobu.

   Hezký den přeje   Dagmar Kučerová   

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).