Hlavní navigace

Ocenění OM-ukončení fin.leasingu.

• (neregistrovaný) 85.70.186.---

30. 5. 2006 23:37

Prosím o radu. Jedná se o zařazení moto do majetku po ukončení
    finančního leasingu s otázkou v jaké ceně. Je možné zúčtovat na 022/082 tento majetek v cene reprodukční? Jedná se o moto-BMW a je pro mne nelogické zaúčtovat na 501 jak mi bylo níže
    doporučeno v hodnotě faktury od leas.společnosti za odkup ve
    výši ZC Kč 1000,-+ DPH. Tento postup ocenění OM po ukončení
    LS by byl podložen interní směrnicí. Předem děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 5. 2006 7:57

AF (neregistrovaný) 213.211.44.---

Re: Ocenění OM-ukončení fin.leasingu.
      Já mám pocit, že vy vůbec nechcete slyšet nic jiného pouze to svoje. Možná budete mít nejlepší, když si zavoláte na Váš FÚ - kontrolní oddělení, aby vám to řekli oni, protože oni budou event. ti, kteří to budou kontrolovat. Nebo kontaktujte nějakého auditora či Vašeho daňového poradce!! Nebo nejsou špatná školení na účetnictví. Věřte, že vím, co Vám radím a je to tak v pořádku.
      Leasingové splátky jste také účtovala přímo do nákladů a nepřišlo vám to divné, tak proč se pozastavujete nad účtem 501 - analytika na drobný majetek, když skutečná kupní cena moto BMV je 1000,--? Splňuje tato cena kritéria pro účtování drobného majetku? Podle mne ano!! Myslím, že je to snad už dostačující argumentace pro to, aby jste uvěřila.

• 31. 5. 2006 8:51

Líba (neregistrovaný) 80.95.127.---

Souhlasím s předešlou odpovědí. Pracovala jsem ve firmě, kde jezdilo tisíce leasingových aut a pracovalo tam tisíce účetních, chytřejších než já. Účtovali jsme to taky tak.

• 31. 5. 2006 9:23

Miluše (neregistrovaný) 81.90.161.---

, původně jsme účtovali na 022/082, souhlasím s předešlou odpovědí

• 31. 5. 2006 10:03

bdm (neregistrovaný) 62.209.201.---

*** Minulé postupy účtování Vás nutily účtovat do dl.h.m. - ale stejně v té ceně odkupní. Takže, paní Jano, pokud se zeptáte ještě dvěstěkrát, tak zřejmě dostanete stejnou odpověď ***

• 31. 5. 2006 10:49

Jana (neregistrovaný) 85.70.186.---

Re:Ještě jednou-odpovíte?????
      Prosím, odpovězte mi ještě na tuto otázku. Když zaúčtuji pouze
      fakturu od LS do nákladů, což bych samorřejmě udělala, bez zúč.
      tohoto majetku na 022 i když tato moto bude dále ve firmě používána, budou na ni čerpány PH, náklady na opravy a v případě
      když se bude jednat o fir.auto, bude se platit SD. Kde bude mít
      FÚ kontrolu nad tím, že tyto daňové náklady jsou opodstatnělé, když tento majetek i když plně odepsaný nebude mít ve svém
      účetnictví? A já se neptala na to, kam zaúčtovat odkupní cenu
      leasingu, ale jak dále, v jaké ceně vést tento majetek v účetnictví
      firmy. Děkuji. Ještě na doplnění, samozřejmě, že máme interní
      směrnice na účtování DrHM a DrNM rovnou do nákladů s anal.členěním a povinností vést od určité hodnoty do zákonem
      stanovené v OE. Na PÚ máme zaúčtovány právě ten majetek,
      který je pořízen na leasing po dobu splátek dle spl.kalendáře.

• 31. 5. 2006 11:03

bdm (neregistrovaný) 62.209.201.---

*** Náklady opodstatněné budou, protože jste moto po leasingu zahrnuli do obchodního majetku. Ale zahrnuli jste ho jako drobný majetek, protože Vám to dovoluje ZDP. Přece u každého pořízeného majetku se časem dostanete k tomu, že je plně odepsán (nebo přímo v nákladech) a jeho cena je tudíž nula a přece Vám nikdo nezpochybní náklady na jeho opravy nebo údržbu. A je to úplně stejné jako u ostatního majetku, který při ocenění do 40.tis. dáváte rovnou do nákladů ***

• 31. 5. 2006 11:06

AF (neregistrovaný) 213.211.44.---

Majetek povedete na kartách drobného hmotného majetku v ceně Kč 1000,--, klidně můžete dát do poznámky skutečnou cenu vč. leas. splátek a potom Vám nikdo nemůže napadnout souv. náklady - PHM, opravy ...

Bude-li se jednat o auto, pak postup je stejný - karta majetku a samozřejmě musíte platit siln. daň, protože i dr. majetek je obchodní majetek, který používáte k podnikat. činnosti.

Snad je to srozumitelné a dostačující.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).