Hlavní navigace

Odvod daně za brigádníka "růžový papír"

• (neregistrovaný) 90.177.164.---

6. 6. 2015 17:58

Dobrý den, chci se zeptat, jak je to s tím růžovým papírem na slevu daně, když mám jakoby jednu brigádu v červenci 2015 (smlouvu o provedení práce), ale podepsanou až do konce srpna 2015, tato brigáda mi skončí 24.7.2015 a hned 27.7.2015 mám domluvenou další brigádu, ještě bez smlouvy zatím, ale chci se zeptat, jestli i u té druhé brigády mohu podepsat ten růžový papír? Někde jsem četla, že se to dá, pokud z té práce nemám trvalý příjem peněz, což nemám. Děkuji předem za info.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 6. 2015 9:29

Lada (neregistrovaný) 90.179.215.---

Tou "smlouvou o provedení práce" předpokládám myslíš "dohodu o provedení práce". Z hlediska zákoníku práce jsou smlouva a dohoda dvě odlišné věci.

Podpisem "růžového dvojlistu" člověk potvrzuje, že v daném zaměstnání chce uplatnit daňové slevy, které na tomto dvojlistu blíže upřesní (označí příslušné kolonky). U studenta by to byla základní sleva na poplatníka a sleva na studenta. Daňovou slevu lze uplatnit v každém měsíci jenom jednou, není dovoleno uplatnit ji ve stejném měsíci u více zaměstnavatelů. Takže pokud bys měla např. v červenci 3 brigády u různých zaměstnavatelů, růžový papír můžeš podepsat jen u jednoho z nich. Nejlépe u toho, od kterého máš dostat nejvíce peněz. Ta zmínka o "trvalém příjmu peněz" je nesmysl - růžový dvojlist můžeš podepsat jak při hlavním pracovním poměru trvajícím několik let, tak při jednorázové dohodě o provedení práce trvající třeba jen pár dnů.

U prvního zaměstnavatele za brigádu do 24.7. jsi už růžový dvojlist podepsala, takže za červenec ho už u druhého zaměstnavatele nemůžeš podepsat znovu. Pokud v srpnu za první brigádu nebudeš mít zúčtované už žádné peníze, tak můžeš za srpen podepsat růžový dvojlist u druhého zaměstnavatele. Ale pro jistotu tomu prvnímu zaměstnavateli dej vědět, že za srpen u nich slevu uplatňovat nechceš. Zároveň nezapomeň zdůraznit druhému zaměstnavateli, že za červencovou část brigády ti nesmí uplatnit slevu, protože ji už uplatňuješ jinde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).